23.03.2023 14:30 0 PM/UM Gdynia

Posłuchaj opowieści podróżników, już w ten weekend Kolosy

Jak co roku w marcu Gdynia znów zamienia się w stolicę polskich podróżników. Już w piątek, 24 marca w hali Polsat Plus Arena Gdynia rozpoczynają się jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022. Przez trzy dni zobaczymy pełny przegląd najciekawszych i najważniejszych dokonań eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy. Wstęp jest wolny.

Aż trudno uwierzyć, że to już ćwierć wieku. Tak wiele zmieniło się przez ten czas. Dość powiedzieć, że pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Podróżników odbyły się jeszcze… w ubiegłym stuleciu! Od tamtego momentu formuła, którą wymyślił Janusz Janowski, rozrosła się, rozwinęła i przeobraziła w największy podróżniczy festiwal w Europie. I rok w rok zaskakuje - czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Najwięcej pokazów z wypraw wysokogórskich zobaczymy w niedzielę.

Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma legenda polskiego himalaizmu Janusz Majer. Monika Witkowska, członkini kapituły Kolosów opowie, jak stała się dopiero drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na K2. Mało tego, na Kolosach spotkamy również Polkę, która na K2 wspięła się jako trzecia – Dorota Rasińska-Samoćko także dokonała tego w ubiegłym roku, realizując niesłychanie ambitny projekt wejścia na siedem ośmiotysięczników w zaledwie trzy miesiące - informuje miasto.

5.Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022 odbędą się w dniach 24-26 marca, od piątku do niedzieli, w hali Polsat Plus Arena Gdynia. Wstęp jest wolny.

Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach (Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo), Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, na stoiskach wystawców w hali Polsat Plus Arena Gdynia będą się odbywały również spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Polsat Plus Arena Gdynia zostanie przeprowadzona transmisja online.

Więcej na temat Kolosów tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...