05.12.2022 15:00 0 PM/Powiat Wejherowski

20 lat minęło - jubileusz Orkiestry Dętej Gminy Gniewino

Fot. Powiat Wejherowski

Gminna Orkiestra Dęta w Gniewinie świętowała 20-lecie działalności. Z tej okazji w Centrum Kultury w Gniewinie odbył się koncert jubileuszowy. Podczas wydarzenia nie zabrakło życzeń i gratulacji złożonych na ręce kapelmistrza orkiestry Waldemara Szczypiora.

Dni Kultury Gminy Gniewino rozpoczęły się 2 grudnia od 20-lecia Gminnej Orkiestry Dętej Gniewino. Był to świetny jubileuszowy wieczór, pełen muzyki, wzruszeń i podziękowań – czytamy na stronie Gniewino dobre nmiejsce.

Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski Fot. Powiat Wejherowski

W ciągu minionych dwóch dekad Orkiestra brała udział we wszystkich ważnych świętach, tworzyła klimat wielu uroczystości gminnych i powiatowych oraz uczestniczyła w przeglądach i festiwalach w kraju i poza granicami Polski, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia oraz rozsławiając nasz region. Ogromną promocją powiatu wejherowskiego był udział Orkiestry w paradzie z okazji Dnia Generała Kazimierza Pułaskiego w Nowym Jorku – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius.

Gminna Orkiestra Dęta w Gniewinie, rozpoczęła swą działalność przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewinie. We wrześniu 2002 r. przeprowadzono pierwszy nabór do orkiestry w Gimnazjum w Kostkowie i Szkole Podstawowej w Gniewinie. Po wstępnych przesłuchaniach, z grupy około 100 osób zakwalifikowano 30 osób. W 2003 r. Urząd Gminy w Gniewinie zakupił komplet nowych instrumentów i przekazał je w ręce młodych muzyków. Orkiestra zadebiutowała wykonując pierwszego swego marsza, na I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Wejherowskiego, który odbył się 24.05.2003 r. w Gniewinie. Wiosną 2004 roku dała I Koncert Wielkanocny w Gniewinie.

W lutym 2019 roku Orkiestra brała udział w „Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr – Nieśmiertelna Orkiestra”, który odbył się w Kaliningradzie - Rosja, gdzie Orkiestra otrzymała od blisko tysięcznej publiczności owacje na stojąco.

Jednym z sukcesów orkiestry jest udział Orkiestry wraz z Zespołem Tanecznym, w „82 Paradzie Pułaskiego”, która odbyła się 06 października 2019 roku w Nowym Jorku w USA.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...