10.11.2022 09:00 24 PM/mat.pras.

Obchody 11 listopada w regionie - sprawdź co, gdzie i kiedy!

Fot. pixabay.com

Patriotyczne marsze, parady, turnieje, biegi - powiat wejherowski i pucki będzie świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdzie można się zjawić i o której godzinie – sprawdź!


Wejherowo

11 listopada ulicami Wejherowa przejdzie wielka parada niepodległościowa. Z tej okazji warto też przyozdobić biało-czerwoną flagą swój dom, okno czy balkon.

Starosta Wejherowski Gabriela Lisius i Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zapraszają 11 listopada mieszkańców Wejherowa na obchody Dnia Niepodległości w Wejherowie. Tego dnia w mieście odbędzie się szereg wydarzeń patriotycznych.

Obchody rozpoczną się o godz. 10:00 Niepodległościowy Marsz Nordic Walking, który wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza. O godz. 11:00 w kościele pw. Trójcy Świętej odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

Parada Niepodległościowa

Głównym punktem uroczystości będzie biało-czerwona parada niepodległościowa, która wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza do Parku Miejskiego w Wejherowie, gdzie ok. 13:00 rozpocznie się wspólne świętowanie. W parku czeka na uczestników parady wiele atrakcji m.in. będzie można oglądać zabytkowe, wojskowe i pożarnicze pojazdy, skosztować wojskowej grochówki i uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Uroczystość Powiatowo-Miejska

W przeddzień Dnia Niepodległości, 10 listopada o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie tradycyjnie odbędą się uroczystości Powiatowo-Miejskie obchodów 104. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Odbędzie się również część artystyczna w wykonaniu uczniów SP nr 5 oraz Koncert Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I St. w Wejherowie.


Muzeum Wejherowo

Starosta wejherowski Gabriela Lisius, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Wejherowie oraz Fundacja im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka serdecznie zapraszają na VII Maraton Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 11 listopada 2022r. o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2a.

[IMG]15[/IMG]


Reda

Dokładny rozkład obchodów 11 listopada w Redzie:

9:15 - Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli OSP Reda zamordowanych w Lasach Piaśnickich OSP Reda, ul. Pucka 1

9:30 - Uroczystości pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Redy Kościół pw. WNMP i Św. Katarzyny, ul. Gdańska 3

10:00 - Uroczysta Msza Święta Kościół pw. WNMP i Św. Katarzyny, ul. Gdańska 3

11:00 Otwarcie wystawy rekonstruktorskiej “Drogi ku Niepodległej” podczas, której będzie można zobaczyć samochody, mundury oraz sprzęt wojskowy Fabryka Kultury, ul. Łąkowa 59a

11:15 - Koncert okolicznościowy w wykonaniu Miejskiego Chóru Kameralnego z Redy oraz Gdyńskiego Chóru Kameralnego Fabryka Kultury w Redzie, ul. Łąkowa 59a.


Rumia

W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, Rumia powraca do hucznych obchodów – nie zabraknie biało-czerwonej parady oraz atrakcji towarzyszących.

Przejazd przejętego przez powstańców czołgu i samochodów pancernych, żołnierze, rekonstruktorzy (w tym marszałek Józef Piłsudski) i wojskowa grochówka z kociołka – to tylko część spośród atrakcji przygotowanych na Święto Niepodległości w Rumi. Miejskie obchody rozpoczną się od uroczystego składania kwiatów i przemarszu, a skończą na rodzinnym festynie militarnym i patriotycznym koncercie. Do udziału w wydarzeniu zaprasza burmistrz Michał Pasieczny.

Celem rumskich obchodów jest uczczenie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promowanie historii kraju, kształtowanie postaw patriotycznych wśród lokalnej społeczności oraz jej integracja. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:30, wówczas pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego złożone zostaną kwiaty. Następnie odbędzie się msza święta, a o 14:05 pod sanktuarium rozpocznie się biało-czerwona parada, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni. Władze miasta zachęcają do eksponowania patriotycznych akcesoriów, np. przypinek, kotylionów i flag.

Przemarsz zakończy się pod obeliskiem przy ul. Chełmińskiej, gdzie odbędzie się apel i wystrzelona zostanie salwa honorowa. Zwieńczeniem obchodów będzie rodzinny festyn militarny, który potrwa w godzinach 15:30-17:00. Kulturalną odsłoną wydarzenia będzie uroczysty koncert patriotyczny pt. „Tobie Ojczyzno” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, który rozpocznie się o godzinie 16:00 w hali MOSiR-u.

Szczegółowy program obchodów z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

godz. 12:30 – składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego,

godz. 13:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych,

godz. 14:05 – parada niepodległości, która przejdzie ulicami: Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Chełmińską,

godz. 15:30-17.00 – rodzinny festyn militarny przy obelisku (ul. Chełmińska),

godz. 16:00 – koncert patriotyczny na hali MOSiR-u.


Gmina Wejherowo

Wójt Gminy Wejherowo serdecznie zaprasza na rodzinne obchody Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada. Tegoroczne obchody odbędą się w Gościcinie. Barwny korowód przejdzie od kościoła w Gościcinie do Dworku Drzewiarza, gdzie będzie czekało mnóstwo atrakcji. Będzie możliwość bezpłatnego przejazdu autobusem od kościoła do dworku i z powrotem.


Gmina Szemud


Gmina Choczewo


Gmina Luzino


Puck

Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach z okazji 104. rocznica Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie z udziałem asysty wojskowej i Puckiej Orkiestry Dętej.

FARA

9.45 zbiórka pocztów sztandarowych pod pucka farą

10.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny

PARK KASZUBSKI

11.00 dalszy ciąg uroczystości: przemówienia, program artystyczny SP im. M. Zaruskiego w Pucku, składanie wiązanek pod pomnikiem Antoniego Abrahama

RATUSZ

12.00 wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”

Występ chóru Szkoły Podstawowej im. M. Zaruskiego „Muszelki” oraz patriotyczny koncert muzyki klasycznej.


Gmina Władysławowo

Burmistrz Władysławowa ma zaszczyt zaprosić na obchody 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2022 r. we Władysławowie.

Program:

12:00 - uroczysta msza święta w kościele p.w. WNMP we Władysławowie

13:00 - przemarsz pod pomnik Antoniego Abrahama i gen. Józefa Hallera: przemówienia okolicznościowe, składanie wiązanek kwiatów

Dodatkowo:

10:00-14:00 - Hallerówka otwarta dla zwiedzających

11:00-14:00 - Patriotycznie na Targowisku Miejskim (występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Jastrzębiej Górze, oraz Miejsko-Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Władysławowa, kiermasz wyrobów garmażeryjnych z gęsiny, stoisko z rogalami świętomarcińskimi, kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych, stoisko Fundacji ks. Jana Kaczkowskiego. Na targowisku obecni także będą wolontariusze Puckiego Hospicjum oraz szczudlarze.

Rada Sołecka z Jastrzębiej Góry oraz Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry mają zaszczyt zaprosić na obchody 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2022 r. w Jastrzębiej Górze.

Program:

11:00 - uroczysta msza święta w kościele p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

12:00 - Willa Mewa, przemówienia okolicznościowe, składanie wiązanek kwiatów


Gmina Puck

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Zdradzie

Honorujemy pamięć Bohaterów walczących o niepodległość Polski w miejscu urodzenia Antoniego Abrahama, wielkiego działacza społecznego i współtwórcy integracji kaszubskiej wokół walki o wolność Kaszubów w jedności z odrodzoną Ojczyzną…

Zapraszamy wszystkie poczty sztandarowe naszych szkół gminnych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych do uczestniczenia w patriotycznej uroczystości 11 listopada 2022 roku.

Program uroczystości:

11:45 Inicjowanie uroczystości

12:00 Kurant/Hymn

12:15 Msza Św. za Ojczyznę…

13:00 Oficjalne wystąpienia, kwiaty


Hel


Gmina Kosakowo

104 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość i stała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Na pamiątkę tego wydarzenia, od lat w gminie Kosakowo odbywają się uroczystości w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które składa się: gala wręczenia statuetek Złote Kłosy, msza św. w intencji Ojczyzny oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem działacza niepodległościowego Józefa Klebby w Kosakowie, Bieg Niepodległości.


Gdynia

Narodowe Święto Niepodległości warto celebrować uroczyście i radośnie. W Gdyni będzie ku temu okazja. Miasto i działające w nim instytucje przygotowały bogaty program patriotycznych wydarzeń. Na jakie atrakcje mogą liczyć mieszkańcy? Poniżej prezentujemy program obchodów 104. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.

Patriotyczną atmosferę będzie można poczuć już w niedzielę, 6 listopada o godz. 19.00. Wtedy w kościele pw. św. Stanisława Kostki (ul. Tatrzańska 35) odbędzie się koncert niepodległościowy. Zaśpiewa chór „Symfonia”, któremu będzie towarzyszyć kwartet smyczkowy. Dyrygentem będzie Bogna Swiłło.

Główne atrakcje zaplanowano oczywiście na piątek, 11 listopada. Będzie sportowo, kulturalnie i muzycznie. Atrakcje potrwają do wieczora.

Wszystko rozpocznie się od Biegu Niepodległości, który organizuje Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy nordic walkingu. Na godz. 9.00 zaplanowano start biegu głównego i marszu. Zawodnicy pokonają dystans 10 kilometrów. Wystartują z ul. Kazimierza Górskiego. Dalej trasa będzie prowadzić al. Zwycięstwa, ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, bulwarem Nadmorskim i ul. Władysława IV. Meta będzie zlokalizowana na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów będzie działać w Polsat Plus Arenie Gdynia.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie gdyniasport.pl.

O godz. 10.00 odbędzie się msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

Natomiast o godz. 11.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok budynku Urzędu Miasta Gdyni.

O godz. 12.00 rozpocznie się gdyńska parada. Uczestnicy wyruszą z al. Marsz. Piłsudskiego i przejdą ul. Świętojańską do skweru Kościuszki. Przemarsz zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości, które uświetni wojskowa asysta honorowa.

Uwaga: wszyscy, którzy chcieliby wziąć czynny udział w paradzie i przejść ulicami Gdyni (np. w historycznych strojach), powinni wypełnić specjalny formularz i do 4 listopada wysłać go na adres: [email protected]. Regulamin i karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie gdyniakulturalna.pl.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. O godz. 11.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na molo Rybackie przed pomnik Tadeusza Wendy, gdzie będą rozdawane 104 sadzonki dębu. Z kolei Muzeum Marynarki Wojennej organizuje bezpłatne zwiedzanie. W godz. 10.00-16.00 będzie można zobaczyć wystawę stałą. Natomiast od godz. 14.00 do godz. 16.00 na pokład zaprosi okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. W godz. 10.00-18.00 chętni mogą też zawitać w progi Muzeum Emigracji i wziąć udział w oprowadzaniu po magazynach. Zaplanowano też zwiedzanie wystawy stałej szlakiem wątków niepodległościowych. Podczas oprowadzania będzie można dowiedzieć się więcej na temat armii generała Hallera, która składała się w głównej mierze z potomków polskich emigrantów. To również okazja do wysłuchania historii o amerykańskiej Polonii i jej wkładzie w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rozwiane zostaną także wątpliwości dotyczące samej daty 11 listopada oraz zwyczajów jej świętowania na przestrzeni lat – przez Polaków w kraju i na emigracji. Wstęp wolny.

W godz. 14.00-16.00 fani motoryzacji powinni się udać na skwer Kościuszki, gdzie będą prezentowane zabytkowe auta.

Natomiast melomani mogą skierować swoje kroki do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego (ul. Ujejskiego 40). Tam o godz. 14.00 odbędzie się koncert niepodległościowy „Wolność i Pokój”. Zaśpiewa chór „Symfonia”, a będzie mu towarzyszyć orkiestra smyczkowa. Dyrygować będzie Bogna Swiłło.

Z kolei o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni zaplanowano koncert „Muzyczna dla Niepodległej”.

Również o godz. 17.00, ale w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać 7 listopada od godz. 12.00 w siedzibie klubu. Ilość miejsc ograniczona.

O godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zaplanowano pokaz spektaklu „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Wstęp płatny. Bilety są dostępne online lub w kasie teatru.

Będzie też uczta dla kinomanów. 11 listopada Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dzień Kina Polskiego. W repertuarze znajdą się najlepsze filmy tegorocznej 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tego dnia cena biletów na wybrane seanse to 11 złotych.

Niepodległościowy klimat zostanie z nami do niedzieli, 13 listopada. Wtedy w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na Cisowej (ul. Lniana 19) odbędzie się koncert patriotyczny. Zaprezentuje się chór „Miriam” pod dyrekcją Gabrieli Grygiel-Bagińskiej.


Sopot

Parada zabytkowych samochodów, także strażackich, przejazd rowerowy, koncerty i Polonez Niepodległości odtańczony na Monciaku. Sopocianie oraz goście patriotycznie, kolorowo, rodzinnie i aktywnie świętować będą rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczną się już 10 listopada.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Sopocie zainauguruje koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, które przeniesie nas w romantyczny nastrój prosto z utworów Mickiewicza. Koncert „Romantyczność” odbędzie się sali koncertowej PFK na terenie Opery Leśnej w czwartek 10 listopada o godz. 19.00. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Pawlak, a sopocką Orkiestrę, która wykona Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Preludium i fugę op. 85 Maurycego Moszkowskiego oraz „Noktrun” Marii Szymanowskiej poprowadzi Maestro Wojciech Rajski. Dopełnieniem muzycznej części będą fragmenty „Ballad i romansów” czytane przez Krzysztofa Gordona. Wydarzenie jest biletowane.

Piątek 11 listopada będzie głównym dniem obchodów, które otworzy tradycyjna już dla Sopotu Parada niepodległości. O godz. 11.00 z ul. Armii Krajowej ruszy przejazd rowerzystów oraz zabytkowych wozów strażackich, który ulicami: Armii Krajowej, Sikorskiego, Podjazd i Bohaterów Monte Cassino dotrze do skweru Kuracyjnego. Tam nastąpi rozdanie nagród rowerzystom w ramach kampanii „Wkręć się w Sopot”, a dla młodszych sopocian i ich rodziców przygotowano wiele atrakcji: pokazy pojazdów zabytkowych, wozów i sprzętu strażackiego i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

Na sportowo rocznicę uczczą członkowie Sopockiego Klubu Pływackiego. O godz. 11.00 skoczą z ostrogi molo do wody, a następnie przepłyną ok. 300 m do brzegu.

Warto będzie też przystanąć na chwilę przy kościele św. Jerzego, by ok. godz. 11.30 dołączyć do Poloneza Niepodległości przygotowanego przez harcerzy. Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 sopocianie i goście będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego.

Dla dzieci Muzeum Sopotu przygotowało o godz. 13.00 warsztaty rodzinne „Własną drogą” inspirowane życiem Antoniego Minikowskiego, urodzonego w Sopocie uczestnika Bitwy Warszawskiej.

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów Święta Niepodległości będzie msza święta w kościele św. Jerzego o godz. 18.00, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu i uroczyste złożenie kwiatów.

Dla tych, którzy lubią ruch na świeżym powietrzu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie we współpracy z The North Event zorganizował tradycyjny Bieg Niepodległej. Biegacze wystartują 12 listopada o godz. 9.30, a o godz. 9.40 ruszy sekcja nordic walking. Od godz. 10.30 pobiegną dzieci i młodzież. Start i meta na skwerze Kuracyjnym.


Pomorski Urząd Wojewódzki

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprasza na premierowy Koncert Niepodległości Oratorium Pomorskie „Tak trzeba”. To piękne wokalno-instrumentalne spotkanie odbędzie się 11 listopada o godz. 19 u Ojców Franciszkanów w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku.

Wystąpią: Natalia Niemen, Grzegorz Wilk i Ania Byrcan. Liczba miejsc ograniczona (wstęp wolny- bez zaproszeń).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...