03.11.2022 14:00 10 PM

‘Śpiewaj z nami’. Chór Cantores Veiherovienses prowadzi nabór

mat.pras.

„To właśnie miłość do muzyki sprawia, że poświęca się jej wolny czas. Ona inspiruje nas do nawiązywania nowych przyjaźni oraz dzielenia się swoim życiem i emocjami z innymi” – tak chórzyści wejherowskiego chóru Cantores Veiherovienses zachęcają do wstąpienia w ich szeregi.

Może i Ty chciałbyś rozpocząć wielką przygodę swojego życia, jaką jest wspólne koncertowanie? Chór Cantores Veiherovienses zaprasza wszystkich muzykalnych i kochających śpiew. Przyjdź na jedną z prób i zaśpiewaj z nami. Zaśpiewaj i zostań na dłużej. Przesłuchania odbywają się w każdy poniedziałek i środę (od 9.11) o godzinie 19:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A – informuje Cantores Veiherovienses.

mat.pras. mat.pras. mat.pras.

Początek istnienia chóru przypada na rok 1985, kiedy to 6 stycznia odbyła się pierwsza oficjalna próba. Chór został powołany do życia przy współpracy dwóch osobistości: młodego absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś profesora Marka Rocławskiego oraz ks. prałata Bogusława Żurawskiego, który wymyślił nazwę chóru. Tak rozpoczęła się idea, która trwa do dziś.

W chórze przez te wszystkie lata śpiewało około 400 osób. Jak mówią władze chóru kształcenie muzyczne jest mile widziane, ale nie jest niezbędne. Wielu chórzystów go nie ma i radzą sobie doskonale. 

Nie o nuty tu chodzi – uspokaja dyrygent Cantoresów Tomasz Chyła. – Liczy się muzykalność. Uczymy się śpiewać razem. Nuty są odnośnikiem chórzysty, pomocnym, ale niekoniecznym. Śpiewać przecież można ze słuchu. W trakcie prób chórzyści uczą się swoich partii głównie właśnie ze słuchu. Wymaga to skupienia i dyscypliny, ale satysfakcja, jaką się odczuwa po udanym wykonaniu utworu w cztero, pięcio, czy nawet ośmiogłosie, jest bezcenna.

Tomasz Chyła prowadzi chór od 2015 roku, a wcześniej przez lata sam był jego chórzystą. Jest doktorem sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, współzałożycielem zespołu wokalnego Art’n’Voices, założycielem zespołu Tomasz Chyła Quintet, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster”.

Chór Cantores Veiherovienses osiągnął w ostatnim czasie kilka sukcesów. W 2019 roku zdobył Grand Prix Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, w 2021 r. Grand Prix Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. prof. Stanisława Ormińskiego w Rumi, które dało mu możliwość śpiewania podczas Grand Prix Chóralistyki Polskiej Stefana Stuligrosza w Poznaniu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24