01.03.2022 11:02 0 WH/gdansk.pl

Unikatowy naszyjnik z bursztynu w gdańskim muzeum

Fot. gdansk.pl

Zbiór Muzeum Bursztynu w Gdańsku powiększył się o nowy okaz – naszyjnik z mosiądzu i bursztynu, który można nosić na cztery sposoby. To dzieło projektantki biżuterii Anny Orskiej i bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego, który odpowiedzialny jest za budowę helskiej bursztynowej latarni.

Przypomnijmy, że w Helu stoi Bursztynowa Latarnia o wadze 50 kg i wysokości ponad 2 metry. Rzeźba trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Szczegóły tutaj.

Teraz Gdańsk poinformował, że do Muzeum Bursztynu trafił nowy eksponat - naszyjnik z mosiądzu oraz bursztynu bałtyckiego. Okaz powstał w ramach telewizyjnego programu. Naszyjnik ma ponad 30 oczek wykonanych z jantaru. Może nosić go na cztery sposoby - na torsie i plecach, ale w razie potrzeby może eksponować również stronę przylegającą do odzienia.

Niezwykłą biżuterię zaprojektowała Anna Orska, natomiast za wykonanie odpowiedzialny był Tomasz Ołdziejewski.

Bez wahania wziąłem udział w projekcie Ani, choć przyznam się, że lubię wykonywać rzeczy duże, takie które przechodzą do Księgi Rekordów Guinnessa. W naszyjniku tymczasem jest około 70 gramów bursztynu, które przez długi czas zbierałem na brzegach Mierzei Wiślanej oraz Zatoki Gdańskiej. Chciałem, by oddawały to, co najpiękniejsze i wyjątkowe w Złocie Bałtyku - mówi Tomasz Ołdziejewski.

Fot. gdansk.pl Fot. gdansk.pl

W październiku 2022 roku przekazano w ręce muzeum dużą bryłę z jantaru. Więcej w naszym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...