05.10.2021 15:00 2 WH/pomorskie.eu

Wielka bryła bursztynu może trafić do Księgi Rekordów Guinnessa

FOT. MICHAŁ KOSMA SZCZEREK/POMORSKIE.EU

Waży ponad 68 kilogramów, pochodzi z Sumatry i od trzech lat znajduje się w Gdańsku – chodzi o wielką bryłę bursztynu. Teraz jednak stanie się oficjalnie własnością Muzeum Gdańska oraz ma szansę znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy bursztyn na świecie.

Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej siedzibie Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły Janusz Fudala i Dough Lundberg okazali nam niezwykłą życzliwość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bursztynowy okaz ze Stanów Zjednoczonych do Gdańska trafił trzy lata temu. Gdańskie muzeum starało się o środki na zakup bryły jeszcze przed otwarciem nowej siedziby w Wielkim Młynie. Ostatecznie stało się to możliwe dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w kwocie ponad 112 tys. złotych.

Kiedy muzeum będzie pełnoprawnym właścicielem ponad 68-kilogramowej bryły, to rozpoczną się starania o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Bursztyn sumatrzański to młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego. Pochodzi z wyspy Sumatra, która położona jest w Azji Południowo-Wschodniej na terytorium Indonezji.

Dotychczasowa oficjalna bursztynowa rekordzistka również pochodzi z Sumatry. To 50-kilogramowa bryła, znajdująca się w kolekcji przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...