24.11.2021 13:00 1 WH/TTM

‘Biblioteka to ludzie’ - 75-lat wejherowskiej czytelni

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami jubileusz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. We wtorek (23 listopada) w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się gala – nie zabrakło życzeń i gratulacji. Ponadto swoją premierę miała monografia o historii placówki oraz rozstrzygnięto dwa konkursy.

To dla nas ogromna radość i ten jubileusz jest świętem dla wszystkich mieszkańców miasta. To jest szmat historii. Ludzie, którzy kiedyś odwiedzali nas jako dzieci, teraz sami przyprowadzają swoje dzieci, czasami nawet wnuki. Ten czas pandemii pokazał, że książka jest ważna i wartościowa w każdym momencie naszego życia. Mamy nadzieję i odczuwamy, że byliśmy w różnych momentach życia naszych czytelników. Biblioteka to ludzie – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie dla Twojej Telewizji Morskiej.

W Filharmonii Kaszubskiej zgromadzili się goście i pracownicy biblioteki, aby wspólnie świętować brylantowy jubileusz. Podczas gali ogłoszono wyniki konkursów literackich – „Powiew Weny” oraz konkursu na tekst piosenki o Wejherowie. Ponadto odbyła się premiera książki „Wejherowo Czyta 75 lat. Zarys historii i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie”.

Będzie okazja, aby odnaleźć się na fotografiach. Być może poczytać o zarysie naszej historii działalności, która przez ten czas się toczyła. Znajdą się wspomnienia wielu osób, które budowały renomę biblioteki przez te 75 lat – dodaje dyrektor placówki.

To jest nieco prowokacyjny tytuł. Wejherowo czyta dłużej niż 75 lat. Czyta od momentu powstania miasta, jak tylko powstała szkoła przyklasztorna w 1649 roku, to już 5 lat później było wiadomo, że istnieje biblioteka przyklasztorna, która liczy 560 zbiorów. Wejherowo czyta ponad 360 lat – tłumaczy autor monografii Henryk Połchowski.

Biblioteka na trwałe wpisała się w historię miasta. Placówkę odwiedzają wszyscy – dzieci czy seniorzy. Odbywają się liczne wydarzenia teatralne, lekcje biblioteczne, mobilne gry miejskie, smart książka w formie elektronicznej.

To biblioteka, która stwarza możliwości, że każdy obojętnie, czy chodzi do szkoły czy nie, może korzystać z jej zasobów. Są to najczęściej książki, które przenoszą nas w piękne chwile sprawiają, że możemy pozyskać wiedzę i czujemy się lepiej. Oprócz tego, że ma książki, ma wspaniałą kadrę, robi coś jeszcze – jest instytucją kultury – wyjaśnia prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24