18.11.2021 14:00 1 WH/UM w Wejherowie

Historia wejherowskiej biblioteki na kartach monografii

Fot. archiwum

W najbliższym czasie Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie będzie świętować 75. urodziny. Z tej okazji ukazała się książka „Wejherowo Czyta 75 lat. Zarys historii i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie” pod redakcją Henryka Połchowskiego.

Nie wszyscy wiedzą, że początki pierwszej biblioteki w Wejherowie wiążą się z pojawieniem się w Wejherowskiej Woli OO. Reformatów, którzy założyli tutaj szkołę klasztorną. W 1655 roku, a więc po pięciu latach otrzymania przez osadę praw miejskich, w Wejheropolis działała już biblioteka klasztorna licząca 560 książek, która była dostępna wówczas jedynie dla profesorów i uczniów – przypomina wejherowski ratusz.

Brylantowy jubileusz to okazja, aby przedstawić historię placówki. Dlatego ukazała się książka „Wejherowo Czyta 75 lat. Zarys historii i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie”. Autorem monografii jest Henryk Połchowski – pracownik urzędu miejskiego, który od 18 lat współpracuje z biblioteką - pisze relacje z wydarzeń oraz był jurorem Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Praca nad dziełem zajęła mu ponad pół roku.

W książce znajdziemy informacje dotyczące historii, zarówno z lat poprzedzających powstanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, rys biograficzny patrona biblioteki – Aleksandra Majkowskiego, jak i przegląd najważniejszych wydarzeń ze współczesności.

Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo Fot. UM Wejherowo

We wtorek (23 listopada) w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbędzie się gala z okazji 75-lecia biblioteki. Następnego dnia monografia będzie dostępna dla czytelników placówki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...