05.01.2021 17:25 0 WH/UM w Wejherowie

Wspomnienia najstarszych Kaszubów już dostępne w internecie

Źródło: wejjherowo.pl

Wejherowskie muzeum przez ostatnie miesiące pracowało nad stworzeniem archiwum wspomnień najstarszych mieszkańców regionu. Rozmowy i zdjęcia Kaszubów dostępne są na specjalnej stronie internetowej w ramach projektu “Kaszubski Spichlerz Pamięci”.

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie było realizowane od maja 2020 roku. Przez całe lato nagrywano kaszubskie biografie, a potem ich opracowanie. Projekt pokaże wspomnienia najstarszego pokolenia. Co ważne - rozmówcy opowiadali o swoim życiu w języku kaszubskim. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Teraz efekty “Kaszubskiego Spichlerza Pamięci” można zobaczyć w internecie.

Nagrane wspomnienia przechowujemy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast wybrane fragmenty relacji publikujemy na stronie internetowej projektu - informuje Anna Kąkol, adiunkt z wejherowskiego muzeum.

Ponadto pojawiła się nowa zakładka Książnica, która przekierowuje na stronę Książnicy Prof. Gerarda Labudy.

Aktualnie w zbiorach muzeum znajduje się 11 relacji. Są to utrwalone wspomnienia: Genowefy Krefty, Jerzego Młyńskiego, Eleonory Szopińskiej, Alfonsa Miłosza, Maryny Miotk, Jana Zielke, Ireny Kreft, Wiktora Rogalewskiego, Agnieszki Mielewczyk, Antoniego Maszoty i Zofii Gusman. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele placówki oraz reprezentanci najważniejszych muzeów kaszubskich, którzy byli partnerami projektu.

Wierzymy, że z upływem czasu Kaszubski Spichlerz Pamięci stanie się bogatą skarbnicą wiedzy i doświadczeń mieszkańców Kaszub ukazujących ich osobiste przeżycia w XX i XXI wieku – podkreśla Anna Kąkol.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24