02.12.2020 12:27 0 WH/muzeum.wejherowo.pl

'Kaszubski Spichlerz Pamięci' - wspomnienia najstarszych Kaszub

Fot. archiwum

Projekt „Kaszubski Spichlerz Pamięci” w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dobiega końca. Stworzono archiwum z relacjami najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub, które pokaże ich życie rodzinne, zwyczaje czy doświadczenie wojny. Część zbioru będzie dostępna na specjalnej stronie internetowej.

Od maja wejherowskie muzeum realizowało przedsięwzięcie „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Już niedługo efekty będą opublikowane w internecie.

W pierwszej fazie projektu istotą było wypracowanie metody nagrań biograficznych, która stosowana będzie przy zbieraniu relacji – opowieści o całym życiu mieszkańców naszego regionu. Udało się to zrobić przy wsparciu pana dr Dominika Czapigo z Fundacji Ośrodka KARTA, który na czerwcowych warsztatach przedstawił główne założenia metody i podzielił się swoim doświadczeniem dotyczącym prowadzenia wywiadów narracyjnych – tłumaczy Anna Kąkol, adiunkt z wejherowskiego muzeum.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele placówki oraz reprezentanci najważniejszych muzeów kaszubskich, którzy byli partnerami projektu.

Przez całe lato nagrywano kaszubskie biografie, a potem ich opracowanie. Projekt pokaże wspomnienia najstarszego pokolenia. Co ważne - rozmówcy opowiadali o swoim życiu w języku kaszubskim.

Prace wykonali dr Eugeniusz Pryczkowski i Adam Hebel. Zarejestrowali oni blisko 20 godzin relacji dotyczących przeróżnych aspektów życia na Kaszubach – dzieciństwa, życia rodzinnego, doświadczenia wojny, „wyzwolenia”, represji zarówno niemieckich jak i sowieckich, w końcu obrzędowości, zwyczajów, relacji międzyludzkich, pracy – dodaje Anna Kąkol.

Archiwum będzie działać przy muzeum w Wejherowie. Pojawi się ekspozycja plenerowa, która pokaże wybrane fragmenty relacji i sylwetki bohaterów.

Źródło: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

W ramach projektu stworzono stronę internetową: www.spichlerzkaszubski.pl, gdzie pojawią się fragmenty zarejestrowanych wspomnień. Oprócz tego pojawią się transkrypcje wypowiedzi i tłumaczenie na język polski oraz formularz kontaktowy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24