Morskie Impresje - wernisaż

Kultura, Gdańsk

Data 06.03.2018 19:00-09.04.2018 00:00
Miejsce Bruderschaft
Adres Długa 81/83
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na wernisaż i wystawę zdjęć pt. "Morskie Impresje" Eugeniusza Nurzyńskiego w Bruderschaft.

Wernisaż 6.03. wtorek godzina 19:00 Wystawa potrwa do 9 kwietnia.

Eugeniusz Nurzyński - mieszkaniec Zaspy, rocznik 1953 -fotograf, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje. Ponadto członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, Fotoklubu RP i Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel fotografii w Trójmiejskiej Szkole Fotografii.

Jego główne zainteresowania artystyczne koncentrują sie wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Dokumentacja przemian kulturowych, którą prowadzi od ponad 30 lat, zaowocowała 8 dużymi cyklami fotograficznymi. Najsłynniejszym z nich są "Rybacy z Orłowa", który znajduje się w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Do pozostałych należą: "Stocznia Gdańska", "Hel", "Krajobraz po PGR-ach", "Trzy Krainy", "Górale z Chochołowa", "Kurpie" i "Podlasie".

Laureat ponad 100 nagród i wyróżnień, swoje zdjęcia prezentował na ponad 250 wystawach zbiorowych i indywidualnych, a także w wielu czasopismach, m.in. w Dzienniku Bałtyckim, Morzu, Pomeranii, Tygodniku Solidarność.

Wystawa "Morskie impresje" została zrealizowana dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w 2015 roku. Zdjęcia prezentowane na wystawie to bardzo indywidualnie potraktowana tematyka marynistyczna. Obrazy fotograficzne, zbliżone w nastroju do impresjonistycznego malarstwa, pokazują porty i przystanie rybackie pomorskiego wybrzeża.