11.07.2022 13:00 2 PM/TTM Materiał partnera

Pokazują jak ważny dla energetyki jest morski wiatr. Będą jeszcze m.in. w Lubiatowie i Sasinie

Fot. TTM

W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru” na plażach nad polskim morzem w Łebie, Sasinie i Lubiatowie powstaną strefy edukacyjne, gdzie można zgłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, a w szczególności morskiej energetyki wiatrowej. Taka strefa stanęła w miniony weekend także w Ustce.

Projekt jest częścią działań edukacyjnych na temat Programu offshore Grupy PGE, czyli budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. PGE do 2040 roku będzie posiadać przynajmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach – więcej na temat inwestycji pisaliśmy tutaj.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest liderem w zakresie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dzięki Plaży PGE drugi rok z rzędu przybliżamy tę nową gałąź energetyki, która powstaje w Polsce. Chcemy pokazać zalety morskiej energetyki wiatrowej - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Justyna Pacek, dyrektor departamentu komunikacji i marketingu PGE Baltica, spółki realizującej Program offshore Grupy PGE.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Czytaj również: PGE poszerza współpracę z PAN-em dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej

Jak mówią przedstawiciele PGE Baltica, farmy wiatrowe na morzu pomogą tworzyć nowe miejsca pracy. Dzięki nim powietrze będzie czystsze, bo nie emitują dwutlenku węgla. Ich budowa przyczyni się do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

Morskie farmy wiatrowe nie będą w żaden sposób przeszkadzały ani mieszkańcom, ani turystom. Będą zlokalizowane w odległości co najmniej 25 km od brzegu. Z takiej odległości nie będą widoczne ani słyszalne – dodaje Justyna Pacek.

Wiatr jest ważny nie tylko dla energetyki, ale również dla sportowców. W projekcie „Plaża PGE” bierze udział polska windsurferka Zofia Klepacka.

Sprowadza mnie do Ustki wiatr i atrakcje związane z projektem „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru”. Jestem tutaj dzisiaj dla kibiców, stacjonarnie. Na 365 dni w roku 220 jestem na wodzie, dziś jestem na plaży - mówi Zofia Klepacka, polska windsurferka, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS:X.

I edycja projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” odbyła się w 2021 roku i zgromadziła ponad 11 tysięcy zainteresowanych na czterech polskich plażach - zarówno mieszkańców, jak i turystów spędzających wakacje nad polskim morzem. Pomysłodawca i organizator projektu – Fundacja PGE – kontynuuje projekt w tym roku, tym razem na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie..

Gdzie można będzie znaleźć Plażę PGE?

• USTKA wejście na plażę nr 5: 8-17.07

• ŁEBA wejście na plażę za hotelem Łeba: 20-26.07

• LUBIATOWO wejście na plażę nr 44: 29.07-7.08

• SASINO wejście na plażę nr 51 (Stilo): 10-16.08

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...