25.02.2022 13:00 11 PM
Farma wiatrowa, która ma stanąć na Bałtyku ma być jedną z największych na świecie. Inwestorzy obecnie starają się o obszar na Ławicy Słupskiej. To przedsięwzięcie ma przyczynić się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej.
Obszar, o który wnioskują inwestorzy ma powierzchnię 17 km kw. i sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku. — Lokalizacja, o którą zabiegamy, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą taką elektrownię budowaną na polskiej części Morza Bałtyckiego. W perspektywie najbliższych pięciu lat oddamy do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Pozyskanie pozwolenia na obszar o powierzchni ok. 17 km kw. umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
mat.pras.
Obszar objęty wspólnym wnioskiem PGE i Ørsted znajduje się około 32 km od brzegu.
Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 roku. Wiadomo także, że na terenie gminy Choczewo powstanie stacja elektroenergetyczna. Stąd popłynie prąd na Polskę.
Jeszcze w 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
Sprawdzą, gdzie najlepiej postawić fundamenty pod morskie farmy wiatrowe
Nowe linie elektroenergetyczne na Pomorzu. Sprawdź, gdzie staną