18.05.2022 17:00 0 WH/TTM

Na teatralnej scenie wystąpili dzieci i dorośli – kolejna edycja Wieżowiska

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Trwa 13. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich „Wieżowisko”. Na scenie występują grupy dorosłych, jak i dzieci. „Poziom jest niezły – to jest dobra wiadomość. Tematyka jak zwykle jest różnorodna” - mówi aktorka i członek jury Marzena Nieczuja-Urbańska.

We wtorek (17 maja) rozpoczęła się 13. edycja Wieżowiska w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece w Gniewinie.

Mieliśmy roczną przerwę pandemiczną. Wróciliśmy w grudniu w zeszłym roku. W tym roku jest dwudniowy przegląd, 13 grup. Wczoraj wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku. Jesteśmy na dobrej drodze do poziomu, który był – zwraca uwagę Wioletta Majer-Szreder z pomysłodawczyni przeglądu.

Na scenie wystąpiły grupy m.in. Światłocień, Teatr w dworze, Alebabki, Impuls z różnych zakątków kraju, ale głównie z Kaszub Północnych. Jak podkreśla jury, tematyka spektakli przygotowanych przez młodzież i dorosłych jest różnorodna.

Poziom jest niezły, to dobra wiadomość. O wynikach nie możemy mówić, bo jesteśmy na półmetku. Oglądamy z przyjemnością spektakle. Tematyka jak zwykle jest różnorodna. Przed sekundą był głos dziecięcy w sprawie wojny. To jest ciężki temat dla wszystkich. Są tematy społeczne dotyczące samobójstw, problemów społecznych. Są też kabaretowe spektakle – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże i członek jury.

Nas, dorosłych i organizatorów, zaskakuje to jak dzieci widzą problemu współczesnego świata. Mieliśmy spektakl teatralnej Szóstki w Rumi, którzy napisali scenariusz dotyczący wojny w grudniu, kiedy nie wiedzieliśmy, że ta wojna na Ukrainie będzie. Mieli proroczą wizję. Bardzo poruszający, wyciskający łzy spektakl – dodaje Majer-Szreder.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

O godzinie 19:00 poznamy werdykt jury, zostaną także wręczone nagrody.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...