15.03.2022 08:00 7 AB/mat.pras.

Dzień Jedności Kaszubów w Filharmonii Kameralnej w Sopocie

Fot.archiwum

Kaszubska Orkiestra Akordeonowa wystąpi w sobotę (19 marca) w Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Koncert odbędzie się z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Grupę muzyczną poprowadzi dyrygent Paweł Nowak, który zaprosił profesjonalnych muzyków.

Wydarzenie odbędzie się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Koncert poprowadzą Magdalena Kropidłowska i Aleksander Gosk.

W programie znajdą się popularne oraz mniej znane kaszubskie tematy w opracowaniu na orkiestrę akordeonową. Część z nich stanowią gotowe już aranżacje autorstwa Krzysztofa Naklickiego, który przez kilkanaście lat działalności Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych w Wejherowie przygotowywał specjalnie na ich potrzeby opracowania melodii naszego regionu, często zapomnianych, znanych tylko badaczom i etnomuzykologom - informuje Ewelina Stefańska ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Druga część koncertu to przede wszystkim specjalna aranżacja tematów, które wykonywano podczas poprzednich edycji.

Aranżacje będą mieć charakter rozrywkowo-wirtuozowski. Utwory będą przedzielane słownymi przerywnikami nawiązującymi zarówno do samej muzyki, jak i historii święta - dodaje Ewelina Stefańska.

Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraz z miastem Sopot. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00.

mat.pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...