31.01.2022 14:02 3 AB/TTM

Najstarszy chór w Wejherowie świętuje sto lat

Fot.TTM

Został założony w 1920 roku przez 23 chórzystów. Przez lata promował Wejherowo i tworzył historię miasta. Chór Męski „Harmonia” obchodzi setny jubileusz.

Terminowe obchody okrągłego jubileuszu pokrzyżowała pandemia. W piątek (28 stycznia) w Filharmonii Kaszubskiej odbył się uroczysty jubileusz 100-lecia istnienia chóru Harmonia. Jest to najstarszy i najbardziej utytułowany męski chór w Wejherowie, który przez lata promował i nadal promuje miasto.

Trzeba przyznać że jest to wspaniały jubileusz, na Pomorzu wcale nie ma dużo chórów, które mogą się poszczycić tak długim istnieniem i funkcjonowaniem. Chór Harmonia powstawał w czasach, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, zresztą miał zaakcentować ten moment, miał podkreślać swoim śpiewem przywiązanie do Polski. Podkreślał też regionalność, która jest bardzo istotna na Kaszubach - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Na uroczystości wspólnie z chórem wystąpili m.in. Maciej Miecznikowski, Artur Sychowski (ARTur Moon), Tomasz Fopke, Sylwester Targosz Szalonek i Gminna Orkiestra Dęta z Luzina.

Dzisiaj świętujemy hucznie. Zaangażowaliśmy orkiestrę dętą z Luzina, znakomitych solistów. Pragniemy, żeby ten dzień długo pozostał w pamięci - mówi Marcin Grzywacz, dyrygent chóru.

Prezydent Wejherowa przekazał prezesowi i dyrygentowi miniaturę statuetki Jakuba Wejhera oraz czek w wysokości 10 tys. złotych na działalność chóru.

Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM Fot.TTM źródło:wejherowo.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...