08.12.2021 15:15 2 PM/TTM

Pamięci ofiar Marszu Śmierci - projekt luzińskiej biblioteki

Fot. TTM

W miniony weekend w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie odbyło się podsumowanie projektu „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie... - międzypokoleniowy kolaż kaszubskiej pamięci o Marszu Śmierci KL Stutthof”.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Celem projektu jest m.in. upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy Luzino na przełomie stycznia i lutego 1945 r., ożywianie lokalnej pamięci mieszkańców oraz oddanie hołdu ofiarom Marszu Śmierci.

Podsumowujemy efekty kilkumiesięczne pracy. Powstał kolaż, który powstał z zebrania pamiątek, wspomnień bliskich osobach, które uczestniczyły w Marszu Śmierci oraz o bohaterach, które udzielały pomocy osobom ewakuowanym z obozu - wyjaśnia Maja Krośnicka, biblioteka Luzino.

Efektem projektu jest również broszura z informacjami, która trafi do szkół.

W Marszu Śmierci życie straciło około 17 tysięcy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Rozpoczął się on 25 stycznia 1945 roku, gdy zbliżający się front wschodni wymusił rozpoczęcie ewakuacji lądowej więźniów. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii obozu. Wzięło w nim udział około 11 tysięcy więźniów z obozu centralnego w Stutthofie i kilkanaście tysięcy z wielu podobozów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24