26.11.2021 15:00 9 PM

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie będzie obchodziło 65-lecie

Fot. archiwum

Już w najbliższą sobotę (27 listopada) Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie świętować będzie 65 lat działalności. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji.

Uroczystości zainauguruje o godz. 15:00 uroczysta msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Potem przejdziemy pod pomnik Świętopełka Wielkiego w Gdańsku oraz przejdziemy do Centrum Świętego Jana gdzie będzie dalsza część uroczystości - mówi dla radia Norda FM Łukasz Richert, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Planowane są wystąpienia zaproszonych gości, odznaczenia dla zasłużonych działaczy oraz część artystyczna.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzone zostało 2 grudnia 1956 roku i zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza. Jest ono dziś nowoczesnym stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego, podmiotem o rozbudowanych strukturach, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego.

Po połączeniu się w 1964 r. ze Zrzeszeniem Kociewskim i przyjęciu nazwy „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie" organizacja poszerzyła formułę i zasięg działania. Obecnie posiada 70 oddziałów terenowych i liczy ponad 6,5 tys. członków. Siedzibą główną Zrzeszenia jest Dom Kaszubski, mieszczący się w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 20-23.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych konkursów, seminariów, konferencji, wystaw, warsztatów i festiwali poświęconych Pomorzu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24