22.10.2021 15:39 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany Materiał partnera

Jak długo żyją labradory? Jaka dieta jest dla nich najlepsza?

materiał prasowy

Labradory to rodzinne psy, które są bardzo łagodne i niezwykle towarzyskie. Warto wiedzieć, że są one podatne na różne schorzenia. Jak długo żyją labradory? Ile waży dorosły labrador? W jaki sposób odżywiać swojego czworonoga, aby spędził jak najwięcej lat u boku domowników? Sprawdź najważniejsze informacje na temat labradorów.

Jak długo żyją labradory? Zobacz, jak wygląda labrador

Labrador to rasa psa, która słynie nie tylko ze swojego pogodnego charakteru, ale też z długowieczności. Psy żyją od 12 do nawet 13 lat. Ile waży dorosły labrador? Jest to między 30 a 40 kilogramów – suczki zawsze ważą trochę mniej od psów. Labradory są dość wysokie, gdyż mierzą między 54, a 57 cm. Podstawowym kolorem ich umaszczenia jest czekoladowy, czarny, kremowy oraz biały. Według wzorca rasy FCI sierść psów musi być krótka.

Młody labrador staje się w pełni dojrzały dopiero w wieku ok. trzech lat. Cieczka u labradora pojawia się z kolei dwa razy w roku, ale wiele zależeć będzie od indywidualnych cech genetycznych suczki. Warto pamiętać jeszcze o cechach fizycznych rasy. Jak wygląda labrador? Powinien być krzepki i ciężki, a jego uszy zwisające blisko szerokiej głowy. Ogon z kolei musi być gruby u podstawy. Labradory z renomowanej hodowli kosztują między 2 a 4 tysiące złotych. O tym, na jakie jeszcze cechy labradorów należy zwrócić uwagę przed zakupem w hodowli, przeczytasz w sekcji o labradorach na portalu Fajny Zwierzak.

Młody labrador – jakim psem stanie się w dorosłości?

Labradory słyną z łagodnego usposobienia i umiejętności dogadywania się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. To bardzo towarzyska rasa, która jak najbardziej nadaje się na pierwszego psa w rodzinie. Labradory lubią towarzystwo dzieci, więc nie ma problemu, aby pozwalać pociechom na zabawę z psiakiem – oczywiście pod czujnym okiem dorosłych. Psy te nie tylko odnajdują się w zabawie z ludźmi, ale też sprawdzają się jako psy pracujące. Ze względu na swój wysoki iloraz inteligencji psy często towarzyszą myśliwym w polowaniach. Labradory pracują też jako asystenci starszych i niepełnosprawnych osób.

Zastanawiasz się nad kupnem pierwszego psa do domu? Naprawdę warto zdecydować się na labradora. Pies jest godnym zaufania czworonogiem, który może stać się zarówno najlepszym przyjacielem rodziny, jak i opiekunem

dzieci oraz schorowanych właścicieli. Przyjazny charakter labradora urzeknie każdego, kto jeszcze nigdy nie miał okazji wychowywać psa. W przypadku braku doświadczenia w opiece nad zwierzętami labrador nie powinien sprawiać żadnych problemów.

Ważne informacje na temat wychowywania labradorów

Wiesz już, jak długo żyją labradory. Czy wiedziałeś jednak o tym, że każdy młody labrador – bez względu na swój charakter – powinien zostać odpowiednio przeszkolony? Warto zapisać psa do tzw. psiego przedszkola, w którym czworonóg będzie mógł wyrobić dobre nawyki. Właśnie tam oswoi się z przebywaniem wśród innych psów i ludzi, nauczy podstawowych komend, a także będzie mógł spędzić aktywnie czas poza domem. Aktywność fizyczna jest bowiem w przypadku tej rasy bardzo ważna. Labradory szybko przybierają na wadze, a otyłość jest ich głównym wrogiem.

Szkolenie labradorów pozytywnymi metodami to kluczowa kwestia w ich wychowywaniu. Psa powinno się chwalić i nagradzać, a nie krzyczeć na niego i karcić go za źle wykonane zadanie. Odpowiednio motywowany pies będzie chciał uczyć się jeszcze więcej. Wyrośnie więc na inteligentnego i szczęśliwego czworonoga. Niektórzy próbują szkolić psy samodzielnie w domu, jednak pamiętaj – brak doświadczenia w opiece nad psami może sprawić, że „domowe szkolenie” będzie nieskuteczne. Lepiej więc powierzyć pracę nad psem profesjonaliście.

Jaka dieta jest najlepsza dla labradora? Dowiedz się, jak karmić psa!

Labrador należy do łakomczuszków, przez co ma ogromne skłonności do tycia. Przybieranie na wadze stanowi bardzo poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W jaki sposób odżywiać czworonoga, aby jedzenie mu nie zaszkodziło? Podawaj mu naprzemiennie zarówno suchą, jak i mokrą karmę, która będzie wysokiej jakości. Posiłki labradorów powinny być bogate w witaminy, substancje odżywcze i minerały, a więc muszą być pełnowartościowe. Ważne, aby pożywienie dostarczało labradorom odpowiednią ilość energii. Pies powinien dostawać jedzenie o stałych porach. Nie może być też dokarmiany mało wartościowymi przekąskami.

Co podawać swojemu labradorowi, aby był zdrowy i nie tył? Przede wszystkim należy dopasować karmę do jego wieku, aktywności fizycznej oraz osobistych potrzeb. Labrador powinien jeść w ściśle określonych godzinach i nie może mieć stałego dostępu np. do suchej karmy. Rano powinno się mu podawać lżejsze jedzenie, a bliżej wieczora bardziej obfitą kolację. Trzeba też uważać, aby godzinę po posiłku pies nie podejmował się nadmiernej aktywności fizycznej. Zabawa tuż po jedzeniu może bowiem grozić mu torsjami, które u labradorów są szczególnie niebezpieczne.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24