08.09.2021 09:46 8 WH/TTM

‘Moralność pani Dulskiej’ opanowała Wejherowo i Puck

Fot. Natalia Walasiak/TTM

W sobotę (4 września) po raz dziesiąty w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem lekturą jubileuszowej edycji była „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. W wydarzeniu udział wzięły także miejscowości Nordy, m.in. Wejherowo czy Puck.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna, której celem jest propagowanie znajomości polskiej twórczości pisarskiej. Tym razem jako lekturę wybrano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W Wejherowie Narodowe Czytanie odbyło się m.in. w parku Cedron, gdzie aktorzy z grupy teatralnej „Srebrna Nitka” wcielili się w głównych bohaterów w inscenizacji dramatu.

Aktorzy w dwóch wersjach przedstawili poszczególne sceny. Można powiedzieć, że to taka pigułka, tego jak wygląda cały dramat. Jest tu wiele wspaniałych kreacji aktorskich. Mamy dwie obsady, możemy obserwować dwie panie Dulskie w zupełnie innych odsłonach. Takie akcje są potrzebne, aby przybliżyć klasyki literatury polskiej. My ją zazwyczaj poznajemy w szkołach i nie zawsze w ciekawej formie – zwraca uwagę Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie w rozmowie z TTM.

Dla aktorów-seniorów wydarzenie było nie lada przeżyciem i wyzwaniem.

Część życiorysu pani Dulskiej również spotykamy w dzisiejszych czasach. Z wielką przyjemnością odgrywam rolę pani Dulskiej wspominając czasy nam dosyć odległe - mówi Celina Niebylska, która wcieliła się w główną bohaterkę dramatu.

To jest piękne, bo czytanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest rzeczą niezwykle pożyteczną. To rozwija umysł i wprowadza człowieka w inny świat oraz odrywa od komputera - podkreśla Kazimierz Wójcik, narrator.

Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM Fot. Natalia Walasiak/TTM

Natomiast w Pucku wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej” zostały przygotowane przez członków Klubu Seniora i Bibliotekę Publiczną. Wspólne czytanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Najciekawsze sceny zostały wytypowane przez aktorów.

To fragmenty, które odkryją dwie strony pani Dulskiej i społeczeństwa, bo mówimy tutaj o podwójnej moralności ludzi, ale nie odkryjemy tego do końca. Zawsze zostawiamy nutkę tajemnicy, aby każdy mógł sięgnąć do tej lektury i zobaczyć, czym ona się zakończy - tłumaczy Małgorzata Kolendowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Pucku.

To pierwsza tego typu współpraca biblioteki z klubem seniorów. Podczas spotkania pojawiły się pomysły powstania stałej grupy, która mogłaby rozpowszechniać literaturę.

To integruje. Uważam, że jeszcze więcej seniorów powinno brać udział w takich wydarzeniach. Wszystko przed nami i można kontynuować wspólną recytację - wyjaśnia Ewa Zakońska, odtwórczyni roli pani Dulskiej.

Przypomnijmy, że trwa nabór do Puckiego Klubu Seniora. Szczegóły w tym temacie znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...