21.08.2021 16:05 23 NW

Wielkie Święto Kaszubów w Pucku

Fot. TTM

Kaszubi z całej Polski spotkali się w sobotę, 21 sierpnia w Pucku. O godzinie 10:20 na dworzec przyjechał pociąg Transcassubia, który swoją podróż rozpoczął w Chojnicach. Gości przywitała burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, a następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta do portu rybackiego.

Po roku przerwy Kaszubi doczekali się! W sobotę, 21 sierpnia rozpoczął się XXII Światowy Zjazd Kaszubów – wielkie święto, podczas którego ludzie jednoczą się, bawią i świętują.

Po raz kolejny całe Kaszuby przemierzyła „Transcassubia”, która po godz. 06:00 wyruszyła w drogę wprost do Pucka.

O godz. 13:00 odbyło się oficjalne otwarcie XXII Światowego Zjazdu Kaszubów. O godzinie 14:00 rozpoczął się przegląd zespołów ludowych. Na scenie zagrali: Zespół Gdynia, Tuchlińskie Skrzaty, folklorystyczny zespół Redzianie, Kaszubski zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny.

Pogoda nam dopisuje, atmosfera jest świetna, wszyscy się uśmiechają i cieszą, że możemy być w końcu razem. Podczas tego świętowania każdy znajdzie coś dla siebie, będzie i literatura, muzyka, taniec, msza święta, kulinaria - wymienia Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Zjazd Kaszubów to moment, kiedy w jednym miejscu spotykają się ludzie z różnych stron Polski, ale i świata. Jest to okazja do jednoczenia, wspólnej zabawy i pielęgnowania kaszubszczyzny.

Kaszubi są bogactwem Polski, a nie problemem, nierozwiązanym rebusem czy zawadą. Siła Polski to różnorodność, a my jesteśmy jej elementem. W sposób niezwykle skuteczny zmienialiśmy Kaszuby i zależy nam na tym, by nas szanowano. Dzisiejszy dzień to dzień wielkiej radości, jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy i dziś możemy to pokazać. Długo czekaliśmy na ten moment, na wspólnie spotkanie, ale myślę, że teraz możemy docenić to jeszcze bardziej. Wszyscy stąd wyjedziemy silniejsi, będziemy czuć się wspólnotą – powiedział Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Nie ma Kaszub bez Poloni, a Polski bez Kaszub. Przypominamy o tym podczas takich wydarzeń jak te. Są tu dziś Kaszubi z Nordy, z Kociewia, z nad Jezior Kaszubskich i wielu innych. Cieszymy się, że możemy tu się zebrać wszyscy razem, mamy poczucie wielkiej wspólnoty kaszubskiej. Bycie Kaszubem to wiele obowiązków, wobec tych wartości które wyznawali nasi przodkowie, przywiązanie do ojczyzny, troska o odrębności kulturową, o język, o kulturę szeroko rozumianą, to także przywiązanie do wiary – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Na tym jednak nie koniec świętowania. Na uczestników święta czeka jeszcze szereg atrakcji, w tym m.in. występy muzyczne. Na scenie o godz. 19:30 wystąpi Weronika Korthals, a o godz. 21:00 Natalia Szroeder.

Od godz. 14:00 natomiast trwa próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie.

W niedzielę, 22 sierpnia o godz. 11:30 przy porcie rybackim w Pucku odprawiona zostanie msza święta, a od godz. 15:00 na Kaszubów czekać będą różne atrakcje na Zielonej plaży.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24