28.07.2021 07:40 1 AB/TTM

Od 50 lat razem - w Szemudzie świętowali złote gody

Fot. TTM

Na terenie gminy Szemud została zorganizowana uroczystość dla małżeństw z ponad 50-letnim stażem. 33 pary świętowały złote gody.

Złote gody nie zdarzają się zbyt często. Na terenie gminy Szemud mieszkają jednak pary, które są ze sobą 50 lat i więcej. Z tej okazji gmina organizuje uroczystość, na której małżeństwa przede wszystkim mogą odnowić swoją przysięgę małżeńską.

Pięćdziesiąt lat pożycia małżeńskiego to kawał czasu. To są złote gody ale też m.in. medale prezydenta o które gmina występuje. Jest to czas, gdzie nasi seniorzy po tylu latach przygotowują odświętny strój, przypominają sobie ślubowanie, które jest specjalnie zorganizowane na 50-lecie ślubu. Dla niektórych jest to duże wydarzenie, bardzo przeżywają to osoby które od lat tutaj mieszkają - mówi Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud w rozmowie z Telewizją TTM.

Małżeństwa chętnie zgromadziły się na jubileuszu. Podczas niego odnowiły przysięgę małżeńską, a także w imieniu Prezydenta RP zostali odznaczeni medalem z okazji 50-lecia małżeństwa. Wśród par pojawiły się także te z dużo większym stażem.

W tej chwili mamy 33 pary na sali które mają ponad 50 lat pożycia małżeńskiego. Jedna z tych par jest po ślubie 65 lat a dwie 60. Są osoby, które zazwyczaj ze względów zdrowotnych nie były w stanie się tutaj pojawić, dlatego odwiedzimy je, jeżeli nie będą miały nic przeciwko - zapewnia Ryszard Kalkowski.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Seniorom czas umilała Małgorzata Kaszubowska, która śpiewała znane i lubiane przeboje. Po części formalnej i zjedzeniu tortu małżeństwa chętnie tańczyły na parkiecie. Większość życia spędzona razem nie zniechęca ich do kolejnych wspólnych chwil. Jak sami mówią, tak długi związek to przede wszystkim praca nad nim.

Bardzo dobrze jest być razem, chciałoby się znowu to powtórzyć. Tak jak było kiedyś, tak jest teraz. Nic się nie zmieniło – wspominają małżonkowie z 65 letnim stażem

Aby przez 50 lat żyć w zgodzie trzeba dużo myśleć, dużo nad tym pracować. Najważniejszy jest przede wszystkim szacunek - mówi Gertruda Freiberg, żona od 50 lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24