14.07.2021 12:00 24 NW

Zakaz przewozu rowerów z Gdyni do Helu. Polregio chce 'zapewnić komfort pasażerom'

Źródło:poregio.pl

Polregio w większości pociągów kurujących do Helu wprowadził zakaz przewozu rowerów. Ma to zwiększyć wygodę podróżujących, ale z pewnością nie ucieszy osób, chcących zwiedzić półwysep na swoich „dwóch kółkach”.

Ścieżki rowerowe i piękne widoki, jakich uświadczyć możemy na Półwyspie Helskim aż same proszą się o przemierzanie go rowerem. Tak też od lat czyniło wielu turystów, którzy tłumnie do pociągu załadowywali swoje „dwa kółka”. Teraz nie będzie to takie proste, bo choć w wagonach pociągów Polregio znajdują się specjalne wieszaki rowerowe, to nie można z nich korzystać.

Polregio w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego wprowadziły znaczne ograniczenia w przewozie rowerów na pokładach swoich składów. Duża część pociągów kursujących pomiędzy Gdynią a Helem nie zabiera na pokład jednośladów, a spośród 22 par połączeń tylko 4 oferują taką możliwość.

Wprowadzenie ograniczenia przewozu rowerów na trasie Gdynia Gł. - Hel - Gdynia Gł. ma na celu zapewnienie dostępności miejsc i komfort rosnącej liczbie pasażerów na wspomnianej trasie w okresie wakacyjnym, w tym szczególnie rodzinom podróżującym z dziećmi w wózkach oraz osobom z niepełnosprawnościami. Na powyższe działanie uzyskaliśmy zgodę Organizatora Przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - informuje Dominik Lebda, rzecznik Polregio.

Jak wyjaśnia rzecznik spółki Dominik Lebda, na trasie z Gdyni Głównej do Helu i z powrotem przewóz rowerów możliwy jest tylko w ośmiu pociągach. Obowiązuje w nich limit rowerowy, który wynosi 28 sztuk. Przewóz rowerów jest możliwy tylko na podstawie zakupionego biletu w ramach dostępnego limitu. Szczegółowe informacje opublikowane zostały na stronie [polregio.pl].

Spędzanie aktywnie czasu, na łonie natury i decyzja o pozostawieniu samochodu w domu wydaje się być dobrym pomysłem, godnym podziwu na miarę naszych czasów, więc decyzja o znacznym ograniczeniu możliwości przewozu rowerów budzić może sporo kontrowersji.

W sezonie letnim zwiększa się liczba pasażerów na kolejowej trasie Gdynia – Hel – Gdynia. Znacznie więcej jest rodzin z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami, z możliwości przejazdu chcą również korzystać rowerzyści. Tymczasem liczba miejsc dla rowerów w pociągu jest ograniczona, a - ze względu na długość peronów na trasie - nie jest możliwe wydłużenie składów o dodatkowe wagony. Ważne jest więc wcześniejsze zaplanowanie podróży i odpowiednia rezerwacja - informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Alternatywą może być skorzystanie z usług przewoźnika PKP Intercity, które w sezonie letnim także kurują pomiędzy Gdynią a Helem czy promów Żeglugi Gdańskiej, ale tu wzrasta cena biletu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24