13.07.2021 14:30 1 WH/TTM

Żarnowiec wypełniony muzyką organową i recytacją

Fot. TTM

W murach żarnowieckiego kościoła wybrzmiała muzyka Bacha i Chopina w kompozycji z recytacją. Za nami inauguracja tegorocznego Cysterskiego Lata Muzycznego. W niedzielę (11 lipca) wystąpili Andrzej Chorosiński i Michał Chorosiński.

Koncerty w kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Kaszubach Północnych. Pojawiają się cenieni muzycy z Polski i ze świata.

W niedzielę (11 lipca) w żarnowieckiej parafii pojawili się pierwsi artyści tegorocznej edycji – organista Andrzej Chorosiński i recytator Michał Chorosiński.

Mam nadzieję, że słuchacze nie byli rozczarowani. Starałem się jak mogłem. Dobrałem program, który też miał korespondować ze słowem. Organy to jedyny instrument, który jest niepowtarzalny. Tak samo jak żadna przestrzeń pod względem akustycznym nie jest taka sama. To sprawia, że każde spotkanie przy instrumencie dla nas wykonawców jest czymś nowym. To inspiruje i staje się dla nas odkrywcze – mówi Telewizji TTM Andrzej Chorosiński, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć muzykę m.in. Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina. Zaś Michał Chorosiński przygotował recytację ślubów lwowskich oraz jasnogórskich.

Cieszę się z tej liczby osób, która przyszła wysłuchać koncert. Zawsze jest ta obawa, że nie przyjdzie dużo osób w tym czasie. Entuzjazm publiczności na końcu był eksplozją radości. Bardzo się ucieszyłem, że te serca zostały poruszone – zwraca uwagę ks. Arkadiusz Warszyński, proboszcz parafii.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Cała fotogaleria znajduje się tutaj.

Podczas wydarzenia pojawiło się wspomnienie o zmarłym w lutym ks. Krzysztofie Stachowskim. To właśnie kapłan zapoczątkował ten festiwal. W repertuarze pierwszego koncertu uwzględniono ulubione utwory zmarłego proboszcza.

Myślę, że ksiądz Krzysztof ma patronat nad tymi spotkaniami w sposób duchowy. Wiele osób dowiedziało się o śmierci proboszcza teraz. Można zobaczyć to zdziwienie i smutek, który nam towarzyszy. To co, tworzył ksiądz Krzysztof jest pamięcią o nim – dodaje ks. Warszyński.

Koncerty z cyklu Cysterskie Lato Muzyczne odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia (oprócz 15 sierpnia) o godzinie 20:30 w żarnowieckim kościele. Na najbliższym występie na organach zagra Diego Cannizzaro z Włoch oraz na gitarze Julia Maszkowska. Relacja na żywo dostępna jest na naszym portalu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24