02.03.2021 17:30 0 WH/TTM

Gmina Linia: Haft kaszubski w konkursowej odsłonie

Fot. TTM

Przed nami 26. Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego organizowany przez Gminny Dom Kultury w Lini. To wydarzenie, które promuje kaszubską kulturę nie tylko na Pomorzu, ale także w całej Polsce i Europie. Prace z ubiegłych lat pochodzą z Łodzi, Krakowa czy Londynu.

Historia Konkursu Haftu Kaszubskiego sięga 1996 roku. Wydarzenie trwale wpisało się w dorobek kulturalny gminy Linia. Konkursowicze przygotowują m.in. obrusy, serwety, poduszki czy elementy ubioru, które zawierają kaszubskie ozdobniki.

Chciałem, aby haft kaszubski na nowo ożył. W tamtym czasie zdecydowałem się zaprezentować ten konkurs. Nie spodziewałem się, że to wydarzenie rozrośnie się na prawie całą Polskę. Przez te dwadzieścia pięć lat swoje prace pokazało ponad trzy tysiące osób, a wystawiono ponad siedem tysięcy prac. Na ten konkurs wpływają ozdoby ze wszystkich szkół haftu kaszubskiego - zwraca uwagę Edmund Szymikowski, inicjator konkursu.

To promocja kaszubskiej kultury nie tylko w wymiarze wojewódzkim, ale także w skali kraju i Europy. W przeciągu ostatnich 25 lat pojawiły się kaszubskie ozdoby z Krakowa i Łodzi, a także z Londynu.

Ten konkurs rozsławia nasze Kaszuby na całą Polskę. Wszystkie prace po konkursie wracają do twórców, ponieważ taki obrus wyhaftowany w całości haftem kaszubskim kosztuje około kilka tysięcy złotych. Chcielibyśmy, aby osoby zainteresowanie udziałem zgłosiły się wstępnie poprzez wysłanie karty zgłoszeniowej do końca marca – mówi Kamila Soroko, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Konkurs ma na celu promowanie wartości różnych form haftu kaszubskiego i odkrywać nowe talenty hafciarskie. W zabawie mogą wziąć udział dzieci, młodzieży czy osoby dorosłe. Regulamin wydarzenia znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24