25.02.2021 15:30 5 WH/TTM

'Pòd òkã Jastrë ' - pierwsza kaszubska powieść fantasy

Fot. TTM

Miłośnicy kaszubskiej literatury mają kolejny powód do radości. Na rynku ukazała się pierwsza powieść fantasy napisana w języku kaszubskim. „Pòd òkã Jastrë ” to świat stworzony przez Dariusza Majkowskiego, gdzie połączona jest tradycja z fantastyką.

Autor książki przyznaje, że od zawsze jest fanem tego rodzaju literatury. To nie będzie tylko rozrywka dla czytelników, ale także rozwój umiejętności językowych. Główny cel to dotarcie do młodych fanów literatury fantasy.

Fantasy to moja miłość. Uwielbiam czytać tego rodzaju książki od dziecka. Pomyślałem sobie, że dobrze byłoby, gdyby młodzi Kaszubi przeczytali literaturę fantasy w swoim języku. Mamy sporo wydawnictw dla najmłodszych i dorosłych, ale oferta dla młodzieży jest dosyć uboga – mówi Dariusz Majkowski, autor powieści.

Fot. TTM

Majkowski stworzył opowieść fantasy opartą na kaszubskiej mitologii i demonologii. Postacie zostały wykreowane na podstawie słownika ks. Bernarda Sychty oraz tekstów prof. Jerzego Sampa. To barwny świat kaszubskich opowieści, podań i legend.

Tam rządzi bogini Jastra, która go stworzyła świat i ma nad nim piecze. Zostawiła ludziom oraz innym rasom dwa bardzo ważne artyfakty. Ci ludzie żyją wspólnie z innymi istotami – jest spokojnie i bezpiecznie, ale do czasu. Klabaternicy zaczynają odczuwać jako rasa magiczna, że są coraz słabsi. Po wielu setkach lat przedstawiciele tej rasy wybierają się w świat, aby zobaczyć co się stało. Poznają innych ludzi. Dzieje się bardzo wiele. Przygody są wesołe i radosne, ale dużo tez jest magii oraz walki. Świat fantasy nie zawsze jest słodki i miły – tłumaczy Majkowski.

Fot. TTM

Tekst książki powinien być zrozumiały dla osób, którzy znają podstawy języka kaszubskiego. Na każdej stronie znajduje się słowniczek, dzięki czemu czytelnicy mogą poznać nowe słowa.

Opowieść powstawała trzy lata. Ponad rok czasu autor poświęcić na zbieranie potrzebnych materiałów i informacji. W dalekich planach Majkowskiego jest napisanie trylogii.

Wydawcą publikacji jest Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24