15.02.2021 12:30 2 WH/TTM

Koncert w Luzinie - muzyka dla zakochanych i osób w kryzysie psychicznym

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Święty Walenty to nie tylko patron zakochanych. W niedzielę (14 lutego) obchodzono także Dzień Chorego na Padaczkę oraz osób w kryzysie psychicznym. Z tej okazji w Luzinie zorganizowano wyjątkowe wydarzenie - koncert zespołu Blue May w ramach akcji „Róża od Św. Walentego”.

W ostatnim tygodniu trwała inicjatywa, podczas której wysyłano karki i róże do szpitali psychiatrycznych lub innych tego typu ośrodków w Trójmieście. Wszystko to, aby okazać wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Przypomnijmy, że w akcję zaangażował się także Środowiskowy Dom Samopomocy w Wejherowie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W Luzinie odbył się finał akcji – zorganizowano koncert zespołu Blue May. W ten sposób celebrowano Dzień Św. Walentego – święto zakochanych, osób chorujących na padaczkę lub borykających się z kryzysem psychicznym. Wydarzenie było transmitowane w internecie.

Łączymy te dwa wydarzenia w artystycznej inicjatywie, czyli Walentynki i akcja zwrócenia uwagi na stygmatyzację osób z chorobami psychicznymi – tłumaczy Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Grupa Blue May zagrała swoje piosenki oraz popularne polskie utwory o miłości. Po koncercie, przeprowadzono rozmowę z wokalistką Klaudią Formella-Mróz, która opowiedziała o swoich zmaganiach z depresją.

Ten koncert to symboliczne zakończenie akcji. Próba podsumowania i zwrócenia uwagi mieszkańcom, że kryzysy są wśród nas. Nasze życie składa się z wzlotów i upadków. Często osoby doświadczające kryzys psychiczny są naznaczane i spychane poza nawias aktywności społecznej. Temat jest owiany tabu i tajemnica. A warto przypominać, że choroba psychiczna jest jak każda choroba. Warto mówić, ze to może spotkać każdego z nas. To niezależne od statusu czy wykształcenia – mówi Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Do Ekspresji, który przeprowadził wywiad z piosenkarką.

Jeśli słucha nas teraz ktoś, kto czuje, że ma problem depresji to ode mnie jest prośba – zrób coś z tym! Nie daj się temu, żeby to się pogłębiło. Jest nas wielu i wiele pomocy można z zewnątrz pozyskać – zwraca uwagę Klaudia Formella-Mróz.

Podczas imprezy zbierano środki na stworzenie muralu w Luzinie, który ma być symbolem współpracy i łamania barier.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Transmisja koncertu oraz rozmowa z wokalistką dostępna jest na facebookowym profilu GOK Luzino.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24