18.01.2021 15:00 0 WH/TTM

Wejherowskie placówki kulturalne podsumowały 2020 rok

Fot. Monika Wejer/TTM

Ubiegły rok minął pod znakiem pandemii koronawirusa, która wywróciła nie tylko nasze życie codzienne, ale i też kulturalne do góry nogami. Wejherowskie placówki musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Muzeum oraz Centrum Kultury większość wydarzeń zorganizowała w przestrzeni wirtualnej.

Instytucje kultury w 2020 roku zmieniły strategie działania i weszły w dialog z publicznością na rożne sposoby. W Wejherowskim Centrum Kultury odbyło się ponad 30 konkursów i zrealizowano produkcje, które trafiły do ponad 10 tysięcznej publiczności.

Doprowadziliśmy do sytuacji, że stworzyliśmy własne studio filmowo – nagraniowe, z którego emitowaliśmy mnóstwo działań warsztatowych. Potem znalazły się one w sieci i nadal można je oglądać – mówi Jolanta Różyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury w rozmowie z Twoją Telewizją Morską .

Fot. Monika Wejer/TTM

Dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się grudniowe produkcje m.in. teledysk świąteczny i słuchowisko „Złote serce”. W audycji specjalny udział wziąć prezydent Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule . Słuchowisko łącznie wysłuchało około 24 tys. osób.

Wejherowskie Centrum Kultury zorganizowało ponad 30 konkursów o różnorodnej tematyce np. Biennale Małej Formy Ceramicznej czy Nasza Szopka Bożonarodzeniowa. Najlepsze prace zostały wystawione w głównym korytarzu Filharmonii Kaszubskiej, a spacerowicze mogli je podziwiać za szybą.

Fot. Monika Wejer/TTM

Natomiast w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej wydano 25 książek i płyt, wypromowano projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci i zrealizowano ponad 44 godzin nagrań z imprez muzealnych. Dodatkowo odbyło się 5 konkursów o randzie ogólnopolskiej, które promowały kaszubskie tradycje w całym kraju.

Fot. Monika Wejer/TTM

Przez pandemią wróciliśmy do zasadniczej naszej działalności muzealnej. Przed pandemią pracowaliśmy na 200 procent, a teraz pracujemy na 120. Zorganizowaliśmy konkurs na piosenkę o Wejherowie, dzięki czemu mamy kilkanaście fajnych pieśni o mieście. Myślę, że Wejherowo zaraz po Warszawie, jest drugim najbardziej opiewanym miastem w Polsce – zwraca uwagę Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24