06.11.2020 16:00 0 WH/UM w Wejherowie

Unikatowa ceramika w Wejherowie

Fot. UM w Wejherowie

Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs Biennale Małej Formy Ceramicznej, który jest organizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury. Wybrano niewielkie rozmiarem, ale za to o olbrzymich walorach estetyczne prace. Podczas transmisji online przyznano nagrody w kategorii głównej, biżuterii i formy użytkowej oraz rzeźbiarskiej.

Wiele osób kojarzy ceramikę z Bolesławca, czyli charakterystyczne naczynia w biało-niebieskie wzorki. Dla innych ceramika to zastawa stołowa czy ulubiony kubek. Wśród ceramicznych wyrobów znajdować się może także biżuteria czy formy rzeźbiarskie. Wejherowskie Centrum Kultury zorganizowało konkurs „Biennale Małej Formy Ceramicznej”, który ma na celu przybliżyć ten rodzaj sztuki.

Fot. UM w Wejherowie

Nadesłano wiele ciekawych prac konkursowych. Nagrody przyznano w trzech kategoriach - biżuterii, formy użytkowej i formy rzeźbiarskiej.

Komisja konkursowa zdecydowała się przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Nagrodę Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Grand Prix w kategorii „Mała forma ceramiczna” otrzymała praca Weroniki Lucińskiej - "Cube - Gold"

  • Pierwszą nagrodę w kategorii biżuteria - "Medal Pracowitości" Jolanty Szymanowskiej

  • W kategorii forma użytkowa nagrodzono ex-aequo dwie prace: "Cukiernicę" Aleksandry Czoski i "Filiżanki z Asyżu" Filipa Brzyskiego

  • W kategorii forma rzeźbiarska nagrodzono rzeźbę "Przez dotyk" Marty Koguc

Fot. UM w Wejherowie

Komisja postanowiła przyznać także wyróżnienia honorowe i dodatkowo nagrodzić – w kategorii forma użytkowa pracę "Insekty" Mariki Bider, a w kategorii forma rzeźbiarska – "Nieśmiałe słonia w wysokiej trawie" Dawida Żyndy.

Fot. UM w Wejherowie

Ze względu na pandemiczne obostrzenia nie odbyła się gala ogłoszenia wyników. Nagrody przyznano w czasie specjalnej transmisji online, którą prowadziła dyrektor WCK Jolanta Różyńska. Chętni mogą obejrzeć zwycięskie prace na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury.

Jest to co prawda jedynie namiastka prawdziwego obcowania ze sztuką, ale pozwoli przyjrzeć się małym dziełom i dowiedzieć się znacznie więcej o tym, jak zachwycające rzeczy powstają ze zwykłej, niezwykłej ceramiki – informuje placówka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24