17.12.2020 10:30 0 NW/Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wirtualny spacer 3D

Źródło:Muzeum Emigracji w Gdyni

Drzwi muzeum pozostają zamknięte dla odwiedzających. Jednak osoby zgłodniałe sztuki czy historii mogą nadal dowiadywać się ciekawych rzeczy, dzięki inicjatywą pomorskich – i nie tylko – instytucji. Coraz bardziej popularne staje się wirtualne zwiedzanie muzealnych pomieszczeń i taką formę wystawy proponuje Muzeum Emigracji w Gdyni.

To, że muzea pozostają zamknięte, wcale nie oznacza, że nie można zwiedzić wystawy. Wirtualny spacer 3D proponuje gdyńskie Muzeum Emigracji, które przygotowało „Carboland”. Jest to ekspozycja poświęcona historii polskiej emigracji górniczej do Francji i Belgii w dwudziestoleciu międzywojennym (1919-1939).

Podczas wirtualnego zwiedzania będziemy mieli okazję zajrzeć do domu polskiego górnika. Jest to instalacja Roberta Kuśmirowskiego pn. „m2/maison miniere”. Bryła budynku nawiązuje w swojej formie do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników, którzy zatrudniani byli w lokalnych kopalniach węgla.

Źródło:Muzeum Emigracji w Gdyni

„Wnętrze i najbliższe otoczenie domu tworzy imaginarium kultury materialnej tamtego okresu. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza wygląd poszczególnych pomieszczeń, wyposażając je w meble, naczynia, przedmioty kultu religijnego i pamiątki przywiezione przez emigrantów z odległej Polski. We wnętrzu odnajdziemy ślady ludzkiej obecności, jakby dom tylko na chwilę został opuszczony przez swoich mieszkańców, którzy udali się właśnie na niedzielną mszę, albo na sąsiedzki festyn organizowany przez sąsiedzką wspólnotę”, czytamy w opisie artystycznej instalacji Kuśmirowskiego.

Źródło:Muzeum Emigracji w Gdyni

Pierwsza część oprowadzania kuratorskiego po „Carboland”:

Spacer 3D po wystawie dostępny jest pod tym linkiem

Instalację „m2/maison miniere” zwiedzić można tutaj


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24