28.10.2020 15:25 6 NW

100-lecie zaślubin Polski z morzem - śledztwo ws. znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy zostało przedłużone

Fot. archiwum

Na początku tego roku na Pomorzu świętowana była 100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Wówczas szerokim echem odbiły się kontrowersyjne zachowania niektórych osób. Wizyta prezydenta RP, Andrzeja Dudy zakłócona została w Wejherowie oraz w Pucku. W sprawie znieważenia prezydenta od 14 lutego bieżącego roku prowadzone jest śledztwo. To zostało przedłużone do 10 listopada.

Obchody stulecia zaślubin Polski z morzem miały niezwykły wydźwięk i wymiar ogólnopolski. Nie zabrakło na nich przedstawicieli władz centralnych, na czele z Andrzejem Dudą, prezydentem RP. Jego wizyta wzbudziła sporo kontrowersji i stała się pretekstem do zachowań, które nie przystały do okazji. Swój sprzeciw wobec urzędującego prezydenta okazała część osób w Wejherowie i Pucku.

Andrzeja Dudę „przywitano” w Pucku głośnymi i nieprzychylnymi okrzykami. Na banerach trzymanych w rękach przeczytać można było między innymi takie hasła: „Przestańcie łgać”, „Duda to obłuda”, „Kto łamie przepisy Konstytucji, na którą składał przysięgę narodowi, jest zdrajcą narodu”.

Fot. archiwum

Fot. archiwum

Śledczy sprawą zajmują się od 14 lutego bieżącego roku. Sprawdzają czy podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem doszło do znieważenia głowy państwa.

To śledztwo jest prowadzone „w sprawie”, nie przeciwko danej osobie – poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Zostało ono przedłużone do 10 listopada.

Jak pisaliśmy w naszym artykule z 3 marca 2020 roku wszystko wskazuje na to, że za zakłócanie rocznicowych uroczystości nie odpowiadają mieszkańcy powiatu wejherowskiego i puckiego.

Fot. archiwum Fot. archiwum Fot. archiwum Fot. archiwum Fot. archiwum Fot. archiwum Fot. archiwum

Zgodnie z art. 135 par.2, znieważenie prezydenta RP jest przestępstwem, za które grozi do trzech lat pozbawienia wolności.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24