12.08.2020 11:30 0 NW/Wejherowo.pl

W wejherowskiej filharmonii zobaczyć można stare widokówki miasta

Źródło:Wejherowo.pl

Wejherowskie Centrum Kultury przygotowało kolejną interesującą wystawę. Tym razem mamy okazję bliżej przyjrzeć się starym widokówkom i pocztówkom przedstawiającym Wejherowo. Pochodzą one z kolekcji Alfonsa Gruby.

Wielki miłośnik historii Wejherowa i członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Miłośników Wejherowa, Alfons Gruba dzięki swojej fascynacji architekturą miasta przez wiele lat zbierał nowe nabytki w postaci widokówek, pocztówek, jak i fotografii. Dzięki tej ogromnej pasji w wejherowskiej filharmonii można teraz zobaczyć jak dawniej wyglądało miasto.

Dziś stare pocztówki to nie tylko wyraz mody retro, nostalgia za dawno minionymi czasami. To także cenne źródło badań ikonograficznych. Pocztówki mają też zastosowanie bardzo praktyczne. Tak jest z pocztówkami utrwalającymi zabytki architektury. Utrwalone na pocztówkach fotograficzne widoki tych zabytków są wykorzystywane przy pracach rewitalizacyjnych zabytków architektury – mówi Adam Szulc z Wejherowskiego Centrum Kultury.

Źródło:Wejherowo.pl

Źródło:Wejherowo.pl

Historia pocztówki niesie za sobą już ponad 150 letnią historię. Jej pomysłodawcą był Heinrich von Stephen. Wymyślił on kartki korespondencyjne, których nie trzeba wkładać do koperty i pomysł ten zgłosił na konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku. Kraje niemieckie odrzuciły ten pomysł i dopiero cztery lata później karty korespondencyjne pojawiły się w obiegu, na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej, których autorem był dr Emmanuel Herrmann z Akademii Handlowej w Grazu. Te jednak nie miały żadnej ilustracji. Pierwsza kartka z obrazkiem została wysłana 16 lipca 1870 roku przez księgarza Augusta Schwartza z Olenburga – tzw. „Karta korespondencyjna Poczty Północno-Niemieckiej”. Kartka z widokiem miasta została wysłana jako pierwsza dwa lata później w Zurichu w Szwajcarii. Po roku 1872 pocztówki z widokami miast zaczęły się pojawiać coraz częściej, najpierw były jednobarwne, a następnie wielobarwne, wykonywane techniką litograficzną.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24