28.05.2020 09:30 0 mike

W Dzień Dziecka zachęcą do ratowania pszczół

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie proponuje, by w Dzień Dziecka połączyć przyjemne spędzanie czasu z nabywaniem pożytecznej wiedzy. Tego dnia najmłodsi miłośnicy przyrody będą mogli uczestniczyć online w warsztatach pn. „Ratując pszczoły, ratujesz świat” oraz obejrzeć spektakl pt. „Mała Oj-czy-zna”.

Pszczoły znane są przede wszystkim z produkowania miodu i ogromnej pracowitości. Aby sobie to uzmysłowić, wystarczy wiedzieć, że aby wyprodukować kilogram miodu, muszą usiąść około cztery miliony razy na kwiatach. Jednak działalność tych pożytecznych owadów znacząco przyczynia się również do utrzymania bioróżnorodności gatunków. Zapylanie roślin przez pszczoły to większe plony, i to o kilkadziesiąt procent. Bez cienia przesady można więc powiedzieć, że problem wyginięcia pszczół oznacza ogromne kłopoty nie tylko dla człowieka, ale i dla całej planety. Warto uświadamiać te fakty również dzieciom.

„Ratując pszczoły, ratujesz świat” – to tytuł czteroczęściowych warsztatów dla dzieci w wieku 4–10, które odbędą się w Dzień Dziecka (1 czerwca), organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. Będzie można w nich wziąć bezpieczny udział, korzystając z internetu oraz telefonu, komputera czy tabletu. Czego mogą się spodziewać najmłodsi?

Poznacie tajniki budowania hotelików dla owadów, robienia lalek-pszczół z materiałów, jakie zalegają w domu, nauczycie się grać i komponować na nietypowych instrumentach, a także śpiewać piosenki o pszczołach, poznacie lalkowych bohaterów pewnej bajki – wyliczają organizatorzy przedsięwzięcia.

Poszczególne odsłony pszczelich warsztatów zaplanowano na godziny 9:00, 11:00, 13:00 i 15:00. Warsztaty powstały według koncepcji i scenariusza Magdaleny Olszewskiej. Zajęcia muzyczne poprowadzi Hanna Łubieńska.

Z kolei o godzinie 17:00 będzie można wziąć udział w transmisji spektaklu „Mała Oj-czy-zna”. Jak mówią pomysłodawcy przedstawienia, jest to bajka dla każdego, „kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety”.

To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym spotka na swojej drodze różne, ciekawe stworzenia. Czy uda się im rozwiązać problem, o którym opowie im przybyszka? Czy podejmą ryzyko wspólnego działania i wykażą się gotowością do niebanalnych akcji? Jak bardzo mała bohaterka może wpłynąć na myślenie człowieka o przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się i zaśpiewać podczas spektaklu – podaje GOK Luzino.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Magdalena Olszewska. Za scenografię i wykonanie lalek odpowiada Karolina Górska, a za muzykę – Krzysztof Wojciechowski. W spektaklu będzie można zobaczyć Hannę Łubieńską i Grzegorza Millera.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. Zarówno w warsztatach, jak i spektaklu będzie można uczestniczyć online, za pośrednictwem profilu facebookowego GOK.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24