22.04.2015 15:23 0

Osada średniowieczna w Sławutowie już otwarta

W Sławutowie po kilkunastu miesiącach prac uroczyście otwarto Pomorską Osadę Średniowieczną. Miejsce wyposażono w 8 drewnianych chat tematycznych, w których można zobaczyć jak żyli pierwsi Słowianie na ziemiach pomorskich. Organizatorzy liczą, że osada stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Północnych Kaszub.

Podczas otwarcia na żywo można było obejrzeć rzemiosło dawnych Słowian, posłuchać ich muzyki czy też obejrzeć bitwę wojów średniowiecznych.

  • Chciałbym, żeby była to osada żywa. Żeby nie było to typowe muzeum, gdzie wchodzimy, ubieramy kapcie i oglądamy jedynie przedmioty. Chciałbym, żeby każdy kto przyjdzie mógł dotknąć gliny, uszyć kawałek materiału, porozmawiać z zielarzem. Moim marzeniem jest by to wszystko żyło - informuje Marcin Selonke, pomysłodawca Osady Średniowiecznej w Sławutowie.

W chatach wybudowanych na wzór średniowiecznych znajdują się urządzenia, których używali żyjący na przełomie IX i X wieku.

Zwiedzający poza możliwością zobaczenia na żywo ogólnych metod pracy, mogą zwiedzać dom piekarza, rymarza i bursztynnika.

Poza 8 chatami tematycznymi, w skład osady wchodzą też trzy wieże, stanowiska łucznicze, ścieżka edukacyjna i drewniana palisada. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Udało się ją zrealizować dzięki dotacji z Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...