Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Gdańsk - Jarmark Bożonarodzeniowy

Kultura, Gdańsk

Data 03.12.2016 10:00-23.12.2016 21:00
Adres Targ Węglowy
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

**Świąteczne ozdoby i smakołyki, przedmioty "z duszą", 50-metrowej wysokości koło widokowe AmberSky, Wenecka Karuzela z rumakami, Anielski Młyn, trójwymiarowe iluminacje, lodowisko i Świąteczny Jarmark Sztuki w Wielkiej Zbrojowni - to tylko niektóre atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego. Właśnie dlatego w grudniu miejscem, gdzie najmocniej w Gdańsku odczuć można atmosferę świąt, jest Targ Węglowy! ** Koło Widokowe - zimowy Gdańsk z wysokości 50 metrów Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy swoim charakterem nawiązuje do tradycji europejskich jarmarków świątecznych. Jego wyjątkową atmosferę tworzy atrakcyjna, budująca klimat scenografia. Co roku pojawiają się kolejne elementy. Tym razem nowością jest AmberSky - 50-metrowej wysokości Koło Widokowe, wyposażone w 36 zamykanych, ogrzewanych kabin. Znane z Wyspy Spichrzów Koło, na Targu Węglowym pojawi się w nowej, świątecznej odsłonie. Warto się na nim zakręcić, żeby spojrzeć na zimowy Gdańsk z tak niecodziennej perspektywy.

Miłośników szusowania po lodzie ucieszy nowej jakości lodowisko (syntetyczne), na którym można jeździć w każdą pogodę - nawet wtedy, gdy nie ma mrozu (wypożyczalnia łyżew na miejscu, wstęp na Koło Widokowe AmberSky i lodowisko płatny).

Światło tworzy klimat

Podczas Jarmarku Targ Węglowy zdobią bajeczne, trójwymiarowe iluminacje: dwie bramy wejściowe, bombki giganty, drzewa ledowe i, wprawiająca w zachwyt szczególnie dzieci, zaprzężona w dwa świetlne renifery Zaczarowana Kareta. Można w niej usiąść i zrobić sobie pamiątkowe, zaczarowane zdjęcie. A to dopiero początek, bo fantastycznych kadrów do fotografii jest na jarmarku dużo więcej, jak choćby Wenecka Karuzela z rumakami czy, ozdobiona dekoracjami wykonanymi przez dzieci, Choinka Małych Gdańszczan. Swój pełen blasku zakątek mają też na Jarmarku zakochani. To Przystań pod Jemiołą, gdzie - zgodnie z tradycją - dobrze jest się pocałować. Wszak - jak mówi przysłowie - bez jemioły, roczek goły. Te najpiękniejsze zdjęcia warto zgłosić do udziału w konkursie fotograficznym Magia Jarmarku, bo na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1000 zł (szczegóły www.bozonarodzeniowy.gda.pl).

Anielski Młyn - tu są święci, tu się kręci Sercem Jarmarku jest Anielski Młyn - drewniany, ruchomy wiatrak-szopka. W tym roku aż 8-metrowy, bo podniesiony o nową kondygnację. Na szczycie zdobią go cztery anioły, poniżej figury czterech świętych (św. Barbara, św. Mikołaj, św. Jan Nepomucen i św. Wojciech), a jeszcze niżej - nowe postaci w tej imponującej szopce: Trzech Króli i Święta Rodzina. Autorem wszystkich rzeźb jest kociewski rzeźbiarz Michał Ostoja-Lniski. Anielski Młyn to jednocześnie punkt gastronomiczny. Tu napić się też można grzanego wina, najlepiej w kolekcjonerskim, ceramicznym kubku (kubek można kupić i zabrać na pamiątkę do domu).

W roli głównej św. Mikołaj Głównym bohaterem jest oczywiście, zasiadający na swoim tronie od 6 grudnia, św. Mikołaj. A świąteczną, ale na cały rok, pamiątką ze spotkania z nim - pocztówka z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały". Kto będzie miał szczęście, spotka też na Targu Węglowym gdańskie anioły, w które wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.

Daj się zainspirować! Na czas Jarmarku swoje progi - zabytkowe wnętrza Wielkiej Zbrojowni - otwiera Akademia Sztuk Pięknych (dwa wejścia: od ul. Piwnej i od Targu Węglowego). Tu, na Świątecznym Jarmarku Sztuki inspiracje znajdą wszyscy poszukujący niebanalnych, ręcznie wykonanych prezentów. Akademia Sztuk Pięknych zadbała też o nową oprawę graficzną Jarmarku. Targ Węglowy to z kolei drewniane kramy z rzemiosłem. Nie zabraknie w nich także smakołyków: wigilijnych pierogów, wędlin, przypraw, bakalii, kominkowych ciastek, świątecznych figurek ze 100-procentowej czekolady i nalewek. Ba, można nawet znaleźć wegańskie przetwory czy dojrzewający kaszubski piernik.

A po zmroku... Niecodzienną atrakcję przygotowała Grupa GPEC - w każdą sobotę i niedzielę, tuż po zapadnięciu zmroku na ścianie Muzeum Bursztynu można będzie oglądać wielkoformatowe animacje, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia.

Anieli grają dla hospicjum Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. E. Dutkiewicza. Wspomóc można je datkiem dowolnej wysokości: korzystając z karuzeli lub odwiedzając stoisko Fundacja Hospicyjna i Przyjaciele. Datki pozyskiwane są też dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.

W tak wyjątkowym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, wędrując świątecznymi uliczkami, które pojawiają się na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową, Cynamonową, nie sposób nie poczuć atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia. Ten osobliwy klimat Jarmarku doceniają też turyści, których z roku na rok jest coraz więcej. Z myślą o nich na jarmarku działa prowadzony przez GOT Punkt Informacji Turystycznej.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY W LICZBACH ❅ 1 Zaczarowana Kareta z reniferami ❅ 2 bramy wejściowe ❅ 3 bombki giganty ❅ 8-metrowy Anielski Młyn ❅ 10 zł - cena kubka, pamiątki z jarmarku ❅ 20 rumaków w Weneckiej Karuzeli ❅ 50 m wysokości koła widokowego AmberSky ❅ 100 stoisk ❅ 100 choinek ❅ 180 m2 lodowiska

Jarmark Bożonarodzeniowy 3-23 grudnia | Targ Węglowy, Wielka Zbrojownia dni powszednie 11:00-20:00, piątki, soboty, niedziele 11:00-21:00 bożonarodzeniowy.gda.pl organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA informacje: Joanna Czauderna-Szreter | [email protected]