13.03.2023 12:45 84 WH/TTM

Radni PiS-u, na tle Węzła Zryw, mówili o rządowych dotacjach

Fot. TTM

W poniedziałek (13 marca) radni Prawa i Sprawiedliwości z powiatu wejherowskiego zorganizowali konferencję prasową na temat dofinansowania inwestycji ze strony rządu. Przywołano m.in. węzeł Zryw czy Bibliotekę Kaszubską. „Jesteśmy świadkiem rekordowego wsparcia rządowego” – mówi wejherowski radny Marcin Drewa.

Brefing prasowy zorganizowano w Wejherowie Śmiechowie w miejscu, gdzie ma być kontynuowana budowa węzła Zryw.

Zobacz także: Kolej wykona węzeł Zryw przed 2027 rokiem? ‘Liczymy na to’

Jesteśmy świadkiem rekordowego wsparcia rządowego, to już 2 mld złotych na realizację lokalnych inwestycji. Jesteśmy w miejscu nieprzypadkowym, bo tutaj jest bardzo duża inwestycja. Miasto od dekad próbowało zrealizować wyczekiwany projekt – Węzeł Zryw. Dopiero przy wielkim, ogromnym wsparciu rządowym ta inwestycja może być pozytywnie zrealizowana, oczywiście, jeżeli miasto weźmie się do pracy i wykaże inicjatywę własną – mówi radny z Wejherowa Marcin Drewa.

W 2022 roku inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości blisko 19 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Nieprawdą jest jakoby rząd Zjednoczonej Prawicy walczy z samorządem i nie przekazuje pieniądze na inwestycje, szczególnie regionu pomorskiego – dodaje Drewa.

Zobacz także: 'PO chciała, aby Polacy pracowali aż do śmierci.' Konferencja polityków PiS w Wejherowie

Chciałbym dodać, że ten węzeł był obiecany z kadencji na kadencję i właściwie powinien być ukończony w tym roku. Z tego względu, że miasto nie zrealizowało w tym kierunku swoich obietnic, więc ta dotacja z Polskiego Ładu uratowała sytuację. W sumie w 1. i 2. edycji powiat wejherowski otrzymał 169 mln zł dotacji na różne zadania – relacjonuje wejherowski radny Piotr Reszke.

Jak informują radni, rządowe wsparcie w 80 procentach dotyczy infrastruktura drogowa.

Nowa edycja Polskiego Ładu zakłada dofinansowanie kapitalne na zabytki, bo aż dofinansowanie 98 proc. inwestycji i tutaj również mam nadzieję, na współpracę, bo pomysłów u nas nie brakuje – podkreśla Marcin Mutka, radny z Luzina.

Gmina Luzino otrzymała dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków i inwestycje drogowe.

Natomiast w Rumi na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego rząd przeznaczył 2 mln złotych, a na Bibliotekę Kaszubską – 1,5 mln złotych.

To dwa przykłady świadczące o tym, że nie tylko inwestycje infrastrukturalne, drogowe są dofinansowane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, ale też inwestycje o wymiarze społecznym czy kulturalnym – mówi Witold Reclaf, radny powiatu wejherowskiego.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.