10.03.2023 08:30 15 WH/NORDA FM/TTM

Kolej wykona węzeł Zryw przed 2027 rokiem? ‘Liczymy na to’

Fot. TTM archiwum

Ruszyły pierwsze prace przy węźle Zryw w Wejherowie. Kolej poinformowała, że wykona swoją część inwestycji przy okazji modernizacji linii nr 202, a to ma zakończyć się w 2027 roku. Czy jest szansa na szybsze zakończenie budowy tunelu? „Nadal na to liczymy, ponieważ mamy takie zapewnienia i dostaliśmy je na różnych szczeblach – rządowych, jak i PKP” – odpowiada zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz.

Pod koniec 2022 roku podpisano umowę z wykonawcą na budowę Węzła Zryw w Wejherowie. W lutym 2023 roku rozpoczęły się pierwsze roboty ze strony miasta.

Zobacz także: Ruszyły prace przy Węźle Zryw

PKP Polskie Linie Kolejowe zobowiązały się do budowy wiaduktu kolejowego na terenie Węzła i dwóch przejść dla pieszych w obrębie przystanku Wejherowo Śmiechowo. Roboty mają zostać przeprowadzone w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk”. Zakończenie prac planowane jest na 2027 rok. Mimo to realizacja inwestycji uzależniona jest od pozyskania dofinansowania ze środków pochodzących z perspektywy UE na lata 2021 – 2027.

Zobacz także: Kolej wybuduje swoją część Zrywu do 2027 roku?

Czy jest szansa, aby kolej skończyła swoją część Zrywu szybciej niż w 2027 roku?

Nadal na to liczymy, ponieważ mamy takie zapewnienia i dostaliśmy je na różnych szczeblach – rządowych, jak i PKP. Dyrektor PKP w Gdańsku nie może powiedzieć, że szybciej wykonają tę linię, bo czekają na finansowanie. Jeżeli tylko to finansowanie się pokaże, to faktycznie całą linię muszą zmodernizować do 2027 roku, ale mówimy o terminie zakończenia – mówi zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz w programie Gość Dnia.

PKP PLK linię nr 202 będzie modernizować etapami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw weszli do Wejherowa. Te projekty cały czas się dzieją. Jest dobra atmosfera, na pewno PKP chce to zrealizować, na pewno pamięta o naszym porozumieniu z 2017 roku o wspólnej realizacji. Trochę przymusiliśmy ich do szybszych działań, bo rozpoczęliśmy swoją część – dodaje Rutkiewicz.

Zobacz także: ‘Dopóki nie będzie dofinansowania, boisko na Wazie nie będzie realizowane’

Miasto rozmawia z ministerstwami na ten temat. Samorząd planuje zakończenie swojej części inwestycji w 2025 roku.

Ponadto przy okazji budowy węzła Zryw, miasto zamierza wybudować drogę osiedlową na ul. Sikorskiego. Trwają konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie.

Zobacz także: Węzeł Zryw: Zbudują drogę osiedlową na ul. Sikorskiego

Ta inwestycja wywołuje wyjątkowo dużo emocji i wywołuje emocje negatywne, choć wydawało się, że wszyscy czekamy na tę inwestycję wiele lat i udało się ją spiąć finansowo – wyjaśnia zastępca prezydenta. - Mamy na to projekt wstępny, który konsultuje Piotr Bochiński, ale nadal z nieznanych mi przyczyn mieszkańcy tego rejonu i część opozycji twierdzi, że ta ulica nie będzie robiona. Chcę to zdemontować. Ta ulica będzie remontowana.

Budowa drogi wewnętrznej ma rozpocząć się w okolicach przełomu 2023/2024 roku.

Więcej na temat miejskich inwestycji w programie [Gość Dnia] w radiu Norda FM:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...