16.09.2022 13:00 0 mat.pras.

Pomorskie święto plonów odbędzie się w Debrznie

Fot. pomorskie.eu

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 17 i 18 września 2022 r. będą czekać na odwiedzających w Debrznie. To wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.

Pomorskie Święto Plonów to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie Województwa Pomorskiego. Tegoroczna edycja jest kontynuacją organizowanych od lat Dożynek Wojewódzkich. Po raz pierwszy jest to święto dwudniowe.

Na wrześniowy weekend 17 i 18 września 2022 roku do Debrzna zjadą przedstawiciele całego Pomorza, prezentujący lokalną kulturę, tradycję oraz bogactwo kulinarne całego regionu. Dożynki to wspaniała okazja do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas Dożynek odbędzie się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej, który będzie okazją do dyskusji na temat przemian jakie zaszły na pomorskiej wsi oraz w rolnictwie, jak również o problemach, szansach i perspektywach dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Odbędzie się także Dożynkowa Spartakiada o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Reprezentanci danego Powiatu będą mogli spróbować swych umiejętności m.in: w konkurencjach rzutowych dla Starostów, dojeniu krowy na czas, wyciskaniu ciężarka 17,5, jeździe na taczce, skakance, slalomie piłkarskim, rzutach pantoflami i gumofilcem, skokach w workach. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a trzej najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach okazałe trofea i nagrody niespodzianki - czytamy na portalu samorządu województwa pomorskiego.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Wieńce mogą być zrobione z kwiatów, zboża, płodów rolnych, czy roślin uprawianych w regionie. Ale nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów.

Na dożynkach w Debrznie po raz pierwszy odbędzie się też konkurs na najlepszą prezentację powiatu. Powstanie Miasteczko Powiatów. Powiat, który przygotuje najlepsze stoisko prezentując tradycje kulturowe i kulinarne, otrzyma pamiątkową statuetkę i zaszczytny tytuł pierwszego zwycięzcy konkursu „Najlepsza Prezentacja Powiatu”.

Konkurs ma na celu aktywizację społeczności, kultywowanie i upowszechnianie tradycji, obyczajów, promowanie lokalnego rzemiosła i produktów tradycyjnych – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Okazją do tego będzie właśnie Miasteczko Powiatów. Oceniane będą cztery punkty.

To aranżacja stoiska, zaangażowanie mieszkańców w realizację prezentacji, promocja powiatu, jego historii, tradycji i rozwoju oraz prezentowany program artystyczny – wylicza Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Zwycięzca konkursu ogłoszony zostanie w niedzielę 18 września. Otrzyma statuetkę i pamiątkowy dyplom.

Program

Sobota 17 września 10.00 – 22.00

10.00- 15.00 – Kongres Wsi Pomorskiej, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie

13.00 – 22.30 – Jarmark Święta Plonów

15.00-17.30 – Prezentacja Powiatów Pomorskich

17.30- 18.30 Występy zespołów folklorystycznych

18.30- 19.30 Rozstrzygniecie konkursów na najpiękniejszy wieniec powiatowy i gminny

19.30 Koncert zespołu The Ukrainian Folk

21.00 Koncert zespołu Brathanki

Niedziela 18 września 9.00 – 21.00

9.00 – 12.00 Rejestracja wieńców dożynkowych

13.00 Msza święta

14.00 – 14.30 Korowód Dożynkowy

13.00 – 22.30 Jarmark Święta Plonów


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...