07.09.2022 09:00 2 WH/UM Gdańsk

Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Fot. Gdański Ogród Zoologiczny

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszła parka kotów pustynnych. To drugi miot tych zwierząt w zoo.

Koty pustynne w naturalnym środowisku żyją na terenach pustynnych w Afryce Północnej i południowo-zachodniej i środkowej Azji. Prowadzą samotniczy i głównie nocny tryb życia. Są doskonale przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach pustyni.

Pierwszą cechą, która rzuca się w oczy, gdy patrzymy na kota pustynnego są jego duże uszy. Pełnią one funkcję chłodzenia organizmu i zapewniają kotu doskonały słuch, bardzo przydatny przy polowaniach. Gęste, jasne futerko w ciągu dnia chroni przed palącym słońcem, a w nocy ogrzewa. Zapewnia też znakomity kamuflaż – informuje gdańsk.pl. - Głównym zagrożeniem dla kotów pustynnych jest degradacja środowiska naturalnego i kłusownictwo, którego celem jest pozyskiwanie młodych kotów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi – żywych maskotek.

Fot. Gdański Ogród Zoologiczny Fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Abu i Zabi zamieszkali w Gdańsku w 2015 roku. Kilka lat później dołączyła do nich samica Maolie i jeszcze jeden samiec Daraw. Pierwsze potomstwo przyszło na świat w czerwcu 2021 roku.

To drugie takie narodziny w oliwskim zoo. Tylko w dwóch innych europejskich ogrodach urodziły się w tym roku koty pustynne.

Maluchy mają już dwa miesiące. Pracujemy nad przyzwyczajaniem ich do nas, opiekunów, tolerowaniem dotyku człowieka - opowiada Anna Gembiak, opiekunka zwierząt drapieżnych z gdańskiego ZOO. - Zachęcamy zwierzątka do podchodzenia do jedzenia podawanego przez opiekuna, bawimy się z nimi.

Wybieg kotów pustynnych mieści się w pawilonie lwów. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...