11.08.2022 11:00 10 WH/TTM

Będą modlić się o pokój – koncert ‘Missa Pro Pace’

Fot. mat.pras.

W poniedziałek (15 sierpnia) w żarnowieckiej świątyni odbędzie się wyjątkowy koncert „Missa Pro Pace” (msza o pokój). To dialog muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów.

Projekt „Missa Pro Pace” powstał w oparciu o graduał żarnowiecki, który znajduje się w skarbcu Opactwa Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu. Nazwaliśmy ten koncert cztery lata temu mszą o pokój, ponieważ jest to pierwsze zdanie tego graduału. Dzisiaj widzimy, jak to zdanie jest potrzebne i jak dzisiejsze czasy wymagają tego, aby zabiegać o pokój na świecie – mówi Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka.

W tym roku koncert odbędzie się 15 sierpnia, czyli w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego też artyści przygotują repertuar maryjny.

Warstwa muzyczna utworów nawiązuje do graduału, ale są też nowoczesne wątki muzyczne Co roku nasz projekt się rozwija i cieszymy się, że zaangażowani są nowi muzycy i wykonawcy. Dla naszych stałych słuchaczy i odbiorców będzie to coś zupełnie innego niż dotychczas – dodaje Pitra-Kox.

Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus dei. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację Hymnu do Matki Bożej Swarzewskiej wykonanego wspólnie z uczestnikami koncertu.

Wystąpią -  Zespół wokalny pod dyrekcją Michała Hajduczenia: Olena Gaidychuk – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Michał Nowobilski – tenor, Michał Hajduczenia – baryton; Jakub Klemensiewicz – saksofon, Dominik Kisiel – organy, Jakub Muża – trąbka, Wiktor Winszczyk – puzon, Stanisław Budzisz – puzon, Michał Bieżuński – tuba, Paweł Wiśniewski – akordeon, Alicja Olejarz – śpiew, Michał Hajduczenia – erhu, kontrabas, Chór Lutnia z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24