21.07.2022 16:00 17 WH/TTM

Pierwszy na świecie fortepian zewnętrzny w Pucku

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Do 27 lipca w puckim Parku Kaszubskim będzie stać fortepian zewnętrzny. To pierwszy tego typu instrument na świecie, który został zbudowany z betonu i waży 350 kg. Za nami koncert Patryka Morgasia z cyklu „Spotkania z muzyką u Abrahama”.

W każdą środę w lipcu i sierpniu w Pucku odbywają się wyjątkowe koncerty muzyki klasycznej.

Ten Park Kaszubski odżył na nowo i bardzo się zmienił. Od czasu, kiedy otworzyliśmy fontannę na Zjeździe Kaszubów w zeszłym roku. Zaobserwowaliśmy, że dużo osób tu przychodzi, spędza czas i się relaksuje – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. - Zawsze miałam w głowie taki pomysł, aby tam było miejsce dla muzyków, aby odbywały się kameralne koncerty.

Zobacz także: W Pucku powstanie fontanna... z niespodzianką

Ponadto w Parku Kaszubskim zamontowano podest i wcielono w życie pomysł muzycznych występów.

**Od połowy lipca do ostatniej środy lipca (27 lipca) w Pucku stać będzie fortepian Cadenza - pierwszy całoroczny fortepian zewnętrzny. Na instrumencie mogą zagrać wszyscy chętni. Fortepian jest betonowy i waży 350 kg.

Ludzie grają różne utwory - kolędy w środku lata, wlazł kotek na płotek. Są ciekawe inicjatywy. Organizacje pozarządowe się grupują, są rodzinne koncerty. Grali nasi puccy artyści – dodaje Pruchniewska.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Organizatorem wydarzenia jest ceniony muzyk Wojciech Walasek.

To inicjatywa pani burmistrz, która dała melomanom wspaniałą okazję do wypoczynku, relaksu w każdą środę – wyjaśnia Wojciech Walasek. - Co tydzień prezentujemy inne instrumenty i wirtuozów muzyki klasycznej.

W środę (20 lipca) na fortepianie zewnętrznym zagrał Patryk Morgaś – student czwartego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Gra się ciekawie. Akustyka nie gra roli, bo dźwięk ucieka. To fajne doświadczenie - fontanna, słońce i świeże powietrze – mówi muzyk.

Artysta zaprezentował utwory Mozarta oraz Chopina.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...