04.07.2022 14:30 3 AB/TTM

Górale z gminy Czorsztyn przyjechali do Wierzchucina

Facebook.com/Gmina Krokowa

W niedzielę (3 lipca) w Wierzchucinie odbył się Przegląd Zespołów Kaszubskich dla Dorosłych. Na występach pojawili się górale z zespołu Mali Maniowanie, którzy zaprezentowali Kaszubom swoją kulturę.

Łączy nas tradycja i miłość do kultury. Wy Kaszubi macie szerokie bogactwo kulturowe, które tylko trzeba pielęgnować. My wam zazdrościmy tego, że wasz język jest uwidoczniony nawet w nazwach miejscowości. Wydawane są też podręczniki w szkole, gdzie uczy się tego języka. Jest on waszą główną spuścizną kulturową - mówi Artur Majerczak, dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Na scenie wystąpiły kaszubskie zespoły taneczne z Wierzchucina. W grupach nie ma jednak dzieci, co stanowi duży problem dla przyszłości tych grup. Jak informuje wójt, gmina próbuje ten kłopot rozwiązać.

Uczymy się od Górali jak zachęcać młodzież. U nich w jednej gminie w zespołach jest 150 dzieci. Chcielibyśmy, żeby tak to wyglądało u nas na Kaszubach. Oni w nagrodę swoje dzieci tańczące w zespołach góralskich przywożą nad morze, żeby wykąpały pobyły trochę na plaży, a także, żeby poznały kulturę kaszubską. Mam nadzieję, że od września uda nam się ruszyć z kaszubskim zespołem dziecięcym - mówi Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

U nas nie ma w tym momencie zespołu dziecięcego. Trudno zorganizować nabór młodych, bo nie ma chętnych, a my też już się starzejemy. Dobrze by było jakby dzieci się pojawiły - mówi Krystyna Grzybowska z Wierzchucina.

Była to 23. edycja przeglądu. W tym roku wzięło w nim udział 5 kaszubskich zespołów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...