17.06.2022 10:20 0 AB/TTM

Ponad 200 eksponatów bursztynu w Krokowej

Fot. Marek Trybański/TTM

'Możemy prezentować to nasze piękne, kaszubskie, pomorskie złoto jakim jest bursztyn' - mówi Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa. Ponad 200 eksponatów można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Krokowej.

W środę (15 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Bursztyn Bałtycki Dziedzictwo i nowoczesność 3.0". Eksponaty to przede wszystkim biżuteria osadzona w srebrze, a także połączona z materiałami takimi jak aluminium, plastik czy różnego rodzaju tworzywa.

To są prace i eksponaty z różnych źródeł, m.in. z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Bursztynu i od artystów. W sumie mamy ponad 200 eksponatów. Jest to największa wystawa mobilna poza Gdańskiem. Te eksponaty m.in. były prezentowane w Brukseli, Wenecji i w wielu innych europejskich miastach, a inauguracja tej wystawy odbyła się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej 11 lat temu - mówi Alan Aleksandrowicz, prezes Związku Miast i Gmin Morskich.

Oprócz wystawy odbywać się będą również warsztaty w obróbce bursztynu dla dzieci ze szkół podstawowych.

Krokowa to nie tylko nadmorskie położenie. Przez Krokową przebiegał Rzymski Bursztynowy Szlak. Znajdowano tu monety rzymskie i bizantyjskie. A teraz możemy prezentować to piękne kaszubskie złoto jakim jest bursztyn - mówi Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

Poza bursztynem na wystawie można obejrzeć różnego rodzaju stroje i maski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...