10.06.2022 16:00 0 AB/TTM

Podsumowali konkurs haftu kaszubskiego

Fot. TTM

W Gminnym Domu Kultury w Lini podsumowano XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego. 'Jest to bardzo ważne wydarzenie, bo gminę Linia identyfikuje się z kolebką haftu' - mówi Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W konkursie wzięło udział ponad 200 osób, w tym 126 dzieci. Łącznie wpłynęło 386 prac przedstawiających wszystkie szkoły haftu kaszubskiego.

Jest to bardzo ważne wydarzenie, bo gminę Linia identyfikuje się z kolebką haftu. Faktem niezaprzeczalnym jest, że to u nas zaczęły się wystawy, które przybrały rangę ogólnopolską. Ta wystawa jest ciekawa, jest sporo wzorów. Pojawiło się tutaj dużo dzieci. O to nam też chodziło, żeby młodzi się zainteresowali haftem - mówi Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia.

Głównym celem konkursu jest upowszechnianie atrakcyjności różnych szkół haftu kaszubskiego, a także pozyskiwanie młodych twórców. Patronem wydarzenia jest zmarły w tym roku Edmund Szymikowski.

Był to człowiek wyczulony na piękno i kulturę. Wiedział, że trzeba to szanować. My lokalsi nie doceniamy tego co mamy na miejscu. Pan Edek pochodził z Żukowa, rozwijał zespół, chór, malarstwo czy pisanie. Linia stała się dzięki niemu kolebką wystawową - dodaje Bogusława Engelbrecht.

Podczas tegorocznej edycji uwagę komisji zwróciły prace haftu czepcowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...