13.05.2022 11:40 17 PM/KPP Wejherowo

Seniorka wyrzuciła przez okno pieniądze i biżuterię. Straciła ponad 70 tys. zł

pixabay.com

Seniorka z Wejherowa dała się oszukać i straciła ponad 70 tys. zł - pieniądze oraz biżuterię. Część pieniędzy kobieta zostawiła oszustom we wskazanym miejscu, a pozostałą część i biżuterię wyrzuciła przez okno.

Oszuści działający metodą na wnuczka czy na policjanta wciąż dzwonią do seniorów. W czwartek została oszukana starsza kobieta z Wejherowa.

Jak ustalili policjanci, pokrzywdzona już w środę wieczorem otrzymała pierwszy telefon, z którego wynika, że rozmówca chciał mieć pewność, że następnego dnia seniorka będzie w domu. Oszust poinformował ją, że listonosz przyniesie jej dwa listy. Kolejnego dnia zadzwonił następny telefon, z którego miało wynikać, że rozmawia z funkcjonariuszem. Ten miał poinformować ją, że jej pieniądze w banku są zagrożone i koniecznie musi je wypłacić i przekazać funkcjonariuszom. Oszust poprosił o zaniesienie pieniędzy we wskazane podczas rozmowy miejsce - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej policji.

Po tej sytuacji kobieta otrzymała jeszcze jeden telefon z podobną instrukcją, by tym razem zarówno gotówkę jak i biżuterię spakować do torby i wyrzucić przez okno. Oszust nakłonił 81-latkę do przekazania mu pieniędzy i biżuterii - łącznie ponad 70 tys. zł.

Pamiętajmy, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, prokuratora, członka rodziny i prosi o pieniądze, na pewno należy być ostrożnym. Funkcjonariusze policji nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni oszust, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną - ostrzega asp. sztab. Anetta Potrykus.

Jeżeli w trakcie rozmowy ktoś mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, albo tez prosi o przekazanie pieniędzy to powinniśmy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustwem. W takim przypadku natychmiast należy rozłączyć się i zadzwonić na numer alarmowy 112 i o swoich podejrzeniach powiadomić policję, warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, którą nam przekazano.

Apelujemy do osób młodych! Rozmawiajcie z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie o zagrożeniach. Przekażcie im, jak mają zachować się, gdy dzwoni do nich obca osoba. Rozmawiajcie też ze swoimi starszymi sąsiadami i przekażcie im niezbędną wiedzę. Większa świadomość seniorów pozwoli unikać sytuacji, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa - mówi rzecznik wejherowskiej policji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...