W Bibliotece i Centrum Kultury Gminy Wejherowo w Bolszewie powstała nowoczesna Projektownia – Przestrzeń Cyfrowej Kreacji. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury placówka została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który posłuży do organizacji warsztatów z zakresu grafiki komputerowej, projektowania i druku 3D. Otwarciu pracowni towarzyszyła wizyta przedstawicieli Ministerstwa Kultury oraz administracji rządowej.
– W tym roku udało nam się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na utworzenie pracowni multimedialnej Przestrzeń Cyfrowej Kreacji w ramach projektu „Świetlik”. Dzięki temu w bibliotece filii numer jeden w Bolszewie powstało miejsce twórcze i cyfrowe. Otrzymane wsparcie pozwoliło na zakup wyposażenia dla kilku stanowisk pracy, a także drukarek 3D, drukarek laserowych, komputerów i tabletów. Nasza pracownia jest bardzo dobrze wyposażona w nowoczesny sprzęt – powiedziała Natasza Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Dyrektor podkreśliła również znaczenie wizyty przedstawicieli władz państwowych podczas otwarcia nowej przestrzeni.
– Z okazji uruchomienia pracowni gościmy wiceministra kultury, który odwiedza dziś instytucje na Pomorzu. Razem z nim przyjechała także wojewoda pomorska. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że właśnie naszą instytucję wybrano do odwiedzenia podczas tej wizyty – dodała Natasza Sobczak.
Jak zaznaczyła, współczesne biblioteki pełnią dziś znacznie szerszą rolę niż tylko wypożyczanie książek.
– Biblioteki nie są już wyłącznie miejscami, gdzie wypożycza się książki i czyta. To dziś przestrzenie kultury, kreatywności i warsztatów. Zmieniają się bardzo dynamicznie, a mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej. W naszej gminie potrzeby są bardzo duże, dlatego liczymy, że nowa pracownia przyciągnie przede wszystkim młodzież. To właśnie do niej skierowany jest projekt „Świetlik”, bo młodzi ludzie interesują się nowymi technologiami i projektami multimedialnymi. Sprzęt, który udostępniamy, dla wielu osób byłby trudno dostępny w warunkach domowych – podsumowała Natasza Sobczak.
O planach związanych z funkcjonowaniem nowej pracowni mówiła także Jagoda Brzeska, specjalistka do spraw animacji, kultury i promocji.
– Projektownia – Przestrzeń Cyfrowej Kreacji powstała w bibliotece przy ulicy Reja. Będziemy prowadzić warsztaty z zakresu grafiki użytkowej, ilustracji cyfrowej oraz przygotowywania materiałów promocyjnych. Chcemy przede wszystkim poznać potrzeby mieszkańców, dlatego już rozpoczynamy pierwsze warsztaty. Na podstawie zainteresowania uczestników przygotujemy stały harmonogram zajęć – powiedziała Jagoda Brzeska.
Jak podkreśliła, pierwsze sygnały pokazują, że największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne technologie.
– Już teraz wiemy, że dużym zainteresowaniem cieszą się drukarki 3D oraz grafika użytkowa. Rękodzielnicy i inni mieszkańcy będą mogli przygotować własne projekty, a następnie je wydrukować. Dysponujemy wysokiej klasy specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu każdy będzie mógł zdobyć nowe umiejętności – dodała Jagoda Brzeska.
Specjalistka zwróciła również uwagę, że głównym celem projektu jest edukacja i zapewnienie mieszkańcom dostępu do profesjonalnego wyposażenia.
– Bardzo mocno stawiamy na edukację i chcemy rzetelnie przekazywać wiedzę. Wiemy, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu do domu, dlatego będzie można korzystać z niego u nas. Pracownia działa również w formule Open Lab, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli przychodzić i pracować na dostępnych urządzeniach w godzinach otwarcia biblioteki – podsumowała Jagoda Brzeska.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.