21.03.2022 11:13 3 WH/TTM

‘W Luzinie wiemy, co to jedność i solidarność’

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami obchody Dnia Jedności Kaszubów, który przypada 19 marca. W Luzinie organizacje kaszubskie i mieszkańcy świętowali razem. Widownia miała okazję obejrzeć i usłyszeć monodram w wykonaniu Adama Hebla czy pieśni kaszubskie wyśpiewane przez Tomasza Fopke przy akompaniamencie akordeonu.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Więcej zdjęć z wydarzenia

Dwa lata temu, kiedy objąłem stanowisko dyrektora, Dzień Jedności Kaszubów był pierwszym wydarzeniem, które musieliśmy odwołać ze względu na koronawirusa. Tak na dobrą sprawę tamte plany realizujemy teraz – mówi Rafał Płotka z Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Podczas wydarzenia na scenie wystąpił Adam Hebel w monodramie „Naja krëwia” przedstawiającym losy Kaszubów od II wojny światowej do współczesności.

Trudny dla nas wszystkich, a dla Kaszubów poruszający. Treść się nie zmieniła, zmienił się cały świat. Wymowa tego, co Adam przekazuje pięciokrotnie bardziej porusza – zwraca uwagę Płotka.

Przewijały się wątki, które każdy z nas pamięta z rodzinnych opowieści i myślę, że warto było to pokazać. Kończy się wspomnieniem i zaczyna wojną, a w tej chwili mamy wojnę na Ukrainie. Tekst powstał kilka lat temu – zwraca uwagę wójt gminy Luzino Jarosław Wejer.

Wydarzenie uświetnił śpiew Tomasza Fopke przy akompaniamencie akordeonu Radosława Milewskiego.

Jesteśmy wszyscy razem nie tylko dzisiaj, ale w wielu dziełach, które podejmujemy wspólnie z mieszkańcami. To przekazanie, że w jedności jest siła i tę moc możemy przełożyć na codzienne życie. Jedność i solidarność w Luzinie okazujemy bardzo często. W 2010 roku była powódź, z potrzeby serca ksiądz proboszcz i mieszkańcy pomogli powodzianom. Przyjęto pod dach 120 dzieci z południa Polski. W Luzinie wiemy, co to jedność i solidarność – dodaje Wejer.

Obchody były zorganizowane przez GOK, luzińską bibliotekę oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Luzino i Kaszëbskô Jednota.

Jedność jest zgodą i współpracą, dlatego w Luzinie wszyscy razem świętują. Zrzeszenie świętuje z Kaszëbskô Jednota. Cieszymy się, że w Luzinie możemy razem współpracować – wyjaśnia Mieczysław Bistroń, prezes oddziału Luzino Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24