09.12.2021 08:16 0 Materiał partnera

Inwestowanie w apartamenty - garść podstawowych informacji

Mat. prasowe

W ostatnich latach nieruchomości stały się bardzo popularną forma inwestycji. Chociaż ich ceny są coraz większe, inwestowanie w ten rynek jest o wiele bardziej bezpieczną formą lokowania i pomnażania kapitału, niż papiery wartościowe, waluty, akcje czy obligacje. Poza inwestycjami w mieszkania na wynajem bądź odsprzedaż, coraz większą popularnością cieszą się te, które opierają się na apartamentach. Dlaczego warto lokować swój kapitał w ten konkretny sektor nieruchomości? Jak wygląda inwestowanie w tej części rynku? Jakie plusy względem rynku mieszkaniowego mają inwestycje w apartamenty?

Różnice między condohotelami, a rynkiem mieszkaniowym.

Pierwszą i zasadniczą kwestią, którą należy się zająć jest różnica między inwestowaniem w nieruchomości mieszkaniowe, a w apartamentowe jest ich wykończenie. Każdy, kto ma za sobą czynności związane z wykończeniem mieszkania wie, że proces ten nie jest zbyt przyjemny. Po pierwsze, projekt aranżacji wnętrza musi być spójny, najlepiej wykonany przez osobę, która zna się na rzeczy, a tacy architekci wnętrz bardzo się cenią. Drugim problemem jest profesjonalne wykonanie wszystkich potrzebnych prac wykończeniowych i nadzór nad ekipą remontową – wymaga to bardzo dużego nakładu czasu oraz enegrii.

W przypadku condohoteli, apartamenty pod wynajem zawsze są wykonane na cito, pod klucz – osoba wynajmująca nie musi przejmować się wszystkimi procesami opisanymi powyżej. Osoba inwestująca w apartamenty na wynajem nie ma też problemu ze stosunkowo wysokimi cenami wynajmu takiej nieruchomości – klientem zainteresowanym taką ofertą są najczęściej ludzie z wyższej klasy średniej oraz Ci bogatsi, którzy nie posiadają swojego lokum w interesującym ich miejscu.

Modele zarabiania na nieruchomościach

Jak wiadomo, istnieją dwa takie modele, bez względu na to, czy mamy na myśli rynek mieszkaniowy, czy inwestycje w apartamenty, chociaż mimo to, różnice między tymi dwoma rodzajami lokowania i pomnażania kapitału istnieją.

Pierwszym jest klasyczna forma zakupu nieruchomości, jej remont, a później odsprzedaż za dużo wyższą cenę. Jest to model, w którym należy brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu i sprzedaży nieruchomości oraz jej remontu. Wielu inwestorów, zaczynających przygodę z tym rynkiem zapomina, że poza oczywistymi kosztami wymienionymi wyżej, należy również doliczyć wszelkiego rodzaju koszty eksploatacyjne (w przypadku mieszkań to czynsz, ogrzewanie, energia elektryczna). Jest to konieczne w sporządzaniu bilansu zysków i strat, ponieważ bez wliczania tych dodatkowych kosztów, realna kalkulacja tego, ile się zarobiło, jest praktycznie niemożliwa.

Drugim modelem jest zakup nieruchomości w celu jej dalszego wynajmowania. W przypadku mieszkań w dużych miastach kwestia wynajmu jest dosyć prosta – rzadko kogo stać na zakup własnego mieszkania bez zaciągania kredytów hipotecznych, więc chętnych na wynajem może być sporo. W przypadku condohoteli kluczową rolę odgrywa obłożenie. Wynika ono głównie z długości sezonu turystycznego miejsca, w którym znajdują się apartamenty, a także z ilości konkurencyjnych ofert oraz samej atrakcyjności apartamentów na wynajem, należących do inwestora. Bardzo istotną kwestią jest tu gwarantowana stopa zwrotu z inwestycji, którą operator powinien przedstawić w swojej ofercie.

Inwestowanie w apartamenty - jaką ofertę wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu ofert. Warto jednak postawić na taką, w której operator jest firmą znaną oraz cenioną, taką jak condo.pl. W ich asortymencie, wszyscy zainteresowani znajdą bardzo atrakcyjne formy inwestycji, które gwarantują stopę jej zwrotu na poziomie 7-9%. Firma condo.pl gwarantuje rozmaite lokalizacje inwestycji (w pobliżu gór, jezior czy morza) oraz przygotowanie odpowiedniego zaplecza sanitarno-gastronomicznego, które zadowoli nawet najbardziej wymagających gości.


Czytaj również: