14.05.2024 14:00 0 ab

Ruszył egzamin ósmoklasisty 2024. Uczniowie z Wejherowa przystąpili do testu

fot. TTM

We wtorek (14.05.2024 r.) o godz. 9 uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Tym razem z kamerą odwiedziliśmy Szkoły Podstawowe nr 5 i 9 w Wejherowie.

Jak podkreśla, dyrektorka wejherowskiej "piątki" uczniowie przygotowują się do tego egzaminu już od najmłodszych lat. Przystąpienie do testów jest zwieńczeniem wiedzy, którą zdobyli przez ostatnie osiem lat.

Dzisiaj uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, jutro z matematyki, a w czwartek - języka nowożytnego. W naszej szkole dominuje angielski i niemiecki. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mają w świadomości to, że te trzy egzaminów nie oddają pełnego obrazu wiedzy, ani umiejętności. Jest to bardzo duży stres dla nas wszystkich, bo jeden dzień może zaważyć w zasadzie na ich przyszłości – mówi Beata Dampc, dyrektor SP 5 Wejherowo

Z kolei jak mówi dyrektorka wejherowskiej "dziewiątki", ich placówka także bardzo przygotowała się od strony organizacyjnej. Egzamin z polskiego przebiegał zgodnie z procedurami, bez żadnych zakłóceń.

Osoby w komisjach nadzorujących również się wszystkie stawiły - wcześniej zostały przeszkolone. Od strony technicznej byliśmy zatem przygotowani. Mamy nadzieję, że nasi ósmoklasiści również, bo pracowaliśmy na to przez osiem lat – mówi Olga Tomaszewska, dyrektor SP nr 9 w Wejherowie.

Swoimi wrażeniami i emocjami tuż po egzaminie podzielili się także uczniowie wejherowskich szkół.

Na egzaminie były "Kamienie na szaniec" i tego właśnie się spodziewałem. Było czytanie ze zrozumieniem i trochę gramatyki. Myślę, że poszło dobrze. Obstawiam tak na 70 procent – mówi Alan, uczeń klasy ósmej.

Na egzaminie były "Kamienie na szaniec", a więc lektura, którą chciałem, bo na nią właśnie byłem przygotowany. Trochę zaskoczył mnie temat rozprawki, ale ogólnie myślę, że poszło mi dobrze – mówi Maks, uczeń klasy ósmej.

W sumie to tylko lektury powtórzyłam, ale myślę że to wystarczy – mówiła Wiktoria, uczennica klasy ósmej.

Chyba będzie dobrze, tak mi się wydaje. Egzamin z języka polskiego wydaje się być najtrudniejszy, a najmniej się boję angielskiego – mówiła Julia, uczennica klasy ósmej.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy?

W tym 2024 roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpi blisko 215 tys. uczniów prawie 12 tys. szkół. Młodzież, jak co roku, sprawdzi swoje umiejętności z trzech przedmiotów:

  • egzamin z języka polskiego - wtorek, 14 maja 2024 r.;

  • egzamin z matematyki, środa, 15 maja 2024 r.;

  • egzamin z języka obcego nowożytnego; czwartek 16 maja;

Dodatkowe terminy:

  • egzamin z języka polskiego, 10 czerwca 2024 r. o godz. 9

  • egzamin z matematyki, 11 czerwca 2024 r. o godz. 9

  • egzamin z języka obcego nowożytnego, 12 czerwca 2024 r. o godz. 9

Wynik egzaminu ósmoklasisty poznamy w środę, 3 lipca 2024 r.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...