28.04.2021 15:00 0 NW

Trójmiasto najbezpieczniejszym miejscem pracy na Pomorzu

Źródło:pixabay.com

Najczęstszym sprawcą wypadku w pracy jest człowiek, a najrzadziej czynnik zewnętrzny np. prąd. Najbezpieczniejszym miejscem do pracy okazuje się Trójmiasto. Takie dane przygotował Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Mężczyźni są bardziej narażeni w pracy

Na Pomorzu w trudnych warunkach zatrudnionych jest 7,5 proc. wszystkich pracujących. Przeważająca część to mężczyźni (ponad 82 proc.). W niebezpiecznych warunkach pracuje niespełna 18 proc. kobiet.

Wśród czynników zagrożenia, na które najbardziej narażeni byli pracownicy to m.in. praca w hałasie (ponad 58 proc.), zapylenie (prawie 12 proc.), kontakt z czynnikami biologicznymi (ponad 9 proc.) i substancjami chemicznymi (ponad 8 proc.).

Najmniej uciążliwa okazuje się temperatura (zimno – ponad 3 proc., gorąco – 1,5 proc.).

Źródło:pomorskie.eu

Pracownicy są przyczyną wypadków

Najczęściej do wypadku w miejscu pracy dochodzi z winy człowieka. Nieprawidłowe zachowanie jest przyczyną ponad 63. proc. Wszystkich przykrych zdarzeń. Najrzadziej występują wypadki spowodowane nieużywaniem sprzętu ochronnego (prawie 2 proc.) i stanu psychofizycznego pracownika (ponad 1 proc.).

Często dochodzi do urazów kończyn górnych (ponad 43 proc.) i dolnych (ponad 36 proc.) oraz głowy (ponad 9 proc.). Najrzadziej urazy obejmują szyję i kręgosłup szyjny (niespełna 2 proc.) i całe ciało (ponad 2 proc.).

Do urazów najczęściej dochodzi w chwili: zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (ponad 32 proc.), uderzenia przez obiekt, który jest w ruchu (prawie 19 proc.) oraz kontaktu z przedmiotem ostrym, szorstkim i chropowatym (18,5 proc.).

Najrzadziej „sprawcami” wypadków są: prąd, temperatura, niebezpieczne substancje i preparaty chemiczne (niewiele ponad 3 proc.)

Źródło:pomorskie.eu

Bezpieczne branże

Najmniej łamania zasad bezpieczeństwa zauważa się wśród pracowników edukacji (ponad 4 proc.) i budownictwa (ponad 6 proc.).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24